LiFePo4 akumulatorji

Odgovori
Enec
Pridružen: 19 Apr 2020, 21:33
Kraj: Kočevje

LiFePo4 akumulatorji

Odgovor Napisal/-a Enec »

Odpiram novo temo, v kateri bi lahko kakšno besedo rekli o teh akumulatorjih.

Eni ste strokovnjaki in ste res dobro podkovani o tej tehnologiji. Drugi jo pa šele spoznavamo :)

Na trg prihajajo baterije, ki so cenovno že dosti bolj dostopne kot pred par leti. Na youtube je ogromno testov teh baterij, kjer ljudje razdrejo baterijo in pokažejo njeno sestavo itd. Moje nestrokovno mnenje je, da se za žepu prijazen denar že dobi solidno baterijo.

En primer 12,8V 200Ah baterij:




Sam sem se odločil za 100Ah, na katero sem pripel Victron Smart Sense in Victron Smart Shunt za kontrolo nad baterijo. Baterija z opremo je stala 560€.

Baterijo uporabljam izključno za elektro motor na čolnu, polnim ga doma.
Nazadnje spremenil Enec, dne 19 Maj 2023, 19:10, skupaj popravljeno 1 krat.
Enec
Pridružen: 19 Apr 2020, 21:33
Kraj: Kočevje

Re: LiFePo4 akumulatorji

Odgovor Napisal/-a Enec »

Baterija izgleda takole :lol: malo je gužve gor

Oboje je prilepljeno gor z obojestranskim lepilnim trakom. Manjka še varovalka 60A, da ne bo kakšnih piz***ij :roll:
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Uporabniški avatar
jft
Pridružen: 04 Sep 2018, 16:31

Re: LiFePo4 akumulatorji

Odgovor Napisal/-a jft »

Sam tudi uporabljam LiFePo4 za napajanje motorja na premcu. Vzel sem znamko Kepworth (https://shorturl.at/jyFJW) iz aliexpressa in mi po dveh sezonah še vedno dobro služi. Pomankljivost tega je da nima povezave na BMS. Nekaj časa sem razmišljal da bi vzel tukaj https://shorturl.at/qtxP5 ali pa ga celo sestavil sam.

Ker imam čoln na privezu, polnim aku preko 50w sončne celice in MPPT kontrolerja. Predhodno sem imel AGM aku, kjer pa je uporabnost same kapacitete (dejansko samo pol od deklarirane) in teža, pripeljala do zamenjave. Letos imam v planu dodati še "kitajski victron" shunt in baterry monitor.
Pri varovalki, za uporabo z elektro motorjem, ki ima na višku 55A porabe, ne priporočam avtomatske varovalke, temveč klasično "tube" varovalko.
Odgovori