Projekt SEA-beat (Beleženje porabe, preplute poti in ostalo...)

Uporabniški avatar
kasaudio
Pridružen: 27 Sep 2018, 09:32

Re: Projekt SEA-beat (Beleženje porabe, preplute poti in ostalo...)

Odgovor Napisal/-a kasaudio »

Vidi se beli in plavi kabel. To pa je res.
Uporabniški avatar
tyson
Pridružen: 17 Sep 2018, 13:21

Re: Projekt SEA-beat (Beleženje porabe, preplute poti in ostalo...)

Odgovor Napisal/-a tyson »

boris napisal/-a:
04 Apr 2020, 09:04
tyson napisal/-a:
03 Apr 2020, 19:39
Obljubil sem Borisu, da fotkam motor in evo:

Slika


Upam, da so fotke ok in da boš lahko razpoznal stvari, za katere si rekel.
Mare malo slabo se vidi na tistem delu ki je najbolj pomemben. Spredaj na spodnjem delu kjer je pritrjena ročka za komande in je tudi zatič za pokrov motorja, so eni kabli z konektorji. To mi moraš slikat. Glede na letnik pa se upam trditi, da ima ta motor že mrežo NMEA 2000. Poslikaj ponovno ta del. Ti konektorji se nahajajo na levo spodaj če gledaš to sliko.
Dobiš, najbrž bom jutri spet cerado dignil, če le ne bo preveč pihalo in hladilo. ;)
...bolje ispasti glup, nego iz brzog voza...
Uporabniški avatar
aegir
Pridružen: 05 Sep 2018, 20:28

Re: Projekt SEA-beat (Beleženje porabe, preplute poti in ostalo...)

Odgovor Napisal/-a aegir »

kasaudio napisal/-a:
31 Mar 2020, 14:46
Edini meni znan proizvajalec, ki omogoča direkten priklop v nmea2000 mrežo (in to tudi navede v specifikacijah) je Evinrude z E-tec serijo motorjev.

Povsod drugje so ali vmesniki ali kakšni drugačni postopki. Vsaj do nedavnega je bilo tako.
Efi jamahe imajo tudi direkten priklop na nmea2k.

Slika
Uporabniški avatar
kasaudio
Pridružen: 27 Sep 2018, 09:32

Re: Projekt SEA-beat (Beleženje porabe, preplute poti in ostalo...)

Odgovor Napisal/-a kasaudio »

Ja, saj sem nekje napisal da ga imajo. Tiste s command link. Ostale starejše pa mislim da rabijo adaptacijo.
Uporabniški avatar
kasaudio
Pridružen: 27 Sep 2018, 09:32

Re: Projekt SEA-beat (Beleženje porabe, preplute poti in ostalo...)

Odgovor Napisal/-a kasaudio »

Vsem, ki vas ta stvar zanima sporočam, da sem uspel implementirat Smart Craft oziroma J1939 v sistem SEA-beat. Zadeva je tehnično implementirana, ni pa še videla j1939 motorja, ker to trenutno ni mogoče. Naredil sem simulator, generiral z njim pakete, kot jih protokol predpisuje in na SEA-beat napravi implementiral ustrezno logiko.

Za sedaj nisem uspel razrešit paketa s podatki alarma motorja pri SmartCraftu. Zdi se, da je ta paket proprietaren od Mercury-ja in ga bo najbrž potrebno reverse engineerat. Struktura se mi sicer dozdeva. Kar najbrž imam ta trenutek je to, da alarm zaznam, ne morem pa povedat na katero težavo je alarm vezan. Če alarma ni, so najbrž vsi byti 0xFF, kar dogovorno pomeni prazno oz. nedefinirano vrednost.

Na SEA-beat napravi bodo sedaj trije podprti protokoli:

- NMEA 2000
- J1939
- J1939 (SmartCraft)

Verzija J1939 se od J1939 (SmartCraft) razlikuje le po tem, da bo specialno vezana na Mercury motorje. Indikacija alarmov vsekakor je specifična.

J1939 je prisoten tudi pri drugih proizvajalcih (MAN, Caterpillar,...), običajno pri delovnih vozilih in "večjih igračah".

Glede nazaj zapisanega sem dolžan en popravek;
NMEA2000 je podmnožica CAN množice. Laično rečeno, je to eno in isto. NMEA2000 protokol gre lahko po istih žicah hkrati s CAN. NMEA2000 so pravzaprav sestavljeni CAN paketi. Kako so sestavljeni je stvar dogovora.
Stavek da je to eno in isto vsekakor ne drži. Zdaj ko sem to implementiral, je to jasno. Stavek da gresta oba protokola LAHKO po istih žicah sicer drži, ampak ne gresta nikjer in nikoli. Bi bile težave.

Ali je nmea2000 ali je J1939, skupaj pa ne.

J1939 v osnovi ni namenjen navtiki in je kot tak precej bolj omejen kot namenski nmea2000. Če se bo SEA-beat naprava priklopila na J1939 ali SmartCraft, bo omejena na 1 motor v barki. To je zato, ker ta protokol ne pozna instance motorja. Vsak J1939 motor je svoje "omrežje" in ta omrežja se konkretno pri SmartCraft oz. J1939 rešujejo hardversko.

Več na to temo še sledi. Je pa SEA-beat vsekakor pripravljen, da se direktno priklopi na Mercury-ja in na "ponku" deluje.

Naj za konec smao še omenim, da sem pregledal Vessel View mobile. Zadeva je "nabita" z marsičem, kar je sicer lepo za videt. Vsekakor se ne mislim ukvarjati s tem, da se bo s SEA-beat aplikacijo dalo fotografiral lepe trenutke na morju. Tudi velikosti in opisa trofejne ribe se ne bo dalo nikamor vpisati. Morda je to glede na naslov foruma zaželjeno, ampak zaenkrat bi pustili. SEA-beat bo v primerjavi z Vessel View tudi manj dodelan pri opisih alarmov, opomnikov za servis ne bo. To so vse stvari, ki so vezane na specifičen model motorja in za to je potrebno imeti strežnik s podatki proizvajalca. Bistvo pa bo delalo.

Če bi že imel namen subscription-a in podatke vezane na server bi jih vsekakor za druge cilje ponucal.
Uporabniški avatar
david
Pridružen: 07 Sep 2018, 17:26
Kraj: Ljubljana

Re: Projekt SEA-beat (Beleženje porabe, preplute poti in ostalo...)

Odgovor Napisal/-a david »

Kasaudio, čestitke za projekt. Le tako naprej 8-)
Tole bo marsikomu prišlo zelo prav.
Mogu ja da budem normalan, al mi nekako glupo.
Uporabniški avatar
kasaudio
Pridružen: 27 Sep 2018, 09:32

Re: Projekt SEA-beat (Beleženje porabe, preplute poti in ostalo...)

Odgovor Napisal/-a kasaudio »

Hvala za čestitke.

Projekt napreduje, trenutno se ukvarjam s pripravo orodja za firmware update - to je pripomoček, ki bo omogočal na napravo naložiti novo verzijo softverja. To je nujno, ker se bo ta stvar skozi razvijala in s tem bo uporabnikom omogočeno, da imajo napravo "up to date". SEA-beat android aplikacija se bo itak preko google play avtomatsko posodabljala, določene verzije pa bodo seveda zahtevale tudi update na napravi.

Napravo se bo zaenkrat updatalo na windows PC. SEA-beat bo imela USB priključek, ki služi komunikaciji in tudi nalaganju programa na napravo.

Bom v prihodnje pripravil nekaj videov, ker to pove več kot pisarija. LP!
UrbanBatic
Pridružen: 10 Feb 2019, 21:25
Kraj: Castra

Re: Projekt SEA-beat (Beleženje porabe, preplute poti in ostalo...)

Odgovor Napisal/-a UrbanBatic »

Navodila za vzpostavitev NMEA2k mreže na Suzuki motorjih uporabnika Moonlighter na večjih mednarodnih pomorskih forumih. Vsekakor kredit njemu, tukaj pa mogoče komu pride info prav.
Uporabniški avatar
kasaudio
Pridružen: 27 Sep 2018, 09:32

Re: Projekt SEA-beat (Beleženje porabe, preplute poti in ostalo...)

Odgovor Napisal/-a kasaudio »

Hvala za uporaben link. Točno to sem že v preteklosi iskal.

Celotna slika je pri Suzukijih kar zapletena. Sam sem imel izkušnje s priklopom Suzukija 90 z analognimi števci na nmea2000. Zadeva je točno taka, kot opisuje članek. Potreben je bil SMIS adapter in bypass signala na analogne števce. Zadeva je na koncu funkcionirala OK.
Uporabniški avatar
kasaudio
Pridružen: 27 Sep 2018, 09:32

Re: Projekt SEA-beat (Beleženje porabe, preplute poti in ostalo...)

Odgovor Napisal/-a kasaudio »

Da malo updejtam temo...

Po premisleku sem še nekaj stvari dodal v aplikacijo;

Dodan je snemalnik nmea2000 podatkov, prav tako predvajalnik. Predvajalnik bo lahko tudi fizično generiral nmea2000 sporočila na mreži - virtualna barka. To je uporabno za testiranje, iskanje napak v mreži,...

Dodan bo še en pogled na instrumentno ploščo z grafično doteranimi večfunkcijskimi števci.

Ko bo to zaključeno in na mizi pretestirano (veliko je že) bom dal SEA-beat android aplikacijo na razpolago za download. Tako si bo vsak zadevo lahko instaliral in dobil svoj look & fell. To se bo zgodilo do konca junija. SEA-beat aplikacija bo brez naprave z ročnim vklopom omogočala naslednje:

- beleženje trenutne poti (brez goriva seveda)
- posnetek nmea2000 streama (seveda internega, edini nmea2000 podatki bodo od android GPS)
- predvajanje posnetega streama, (download bo tudi vseboval nekaj real-life streamov) in bo tako uporabniku omogočal dobiti občutek, kako vse skupaj izgleda v realnosti

V prihodnosti pa bodo dodane še naslednje stvari:

- oddaljeni klient (remote client)
- alarm za sidranje
- statistika (na podlagi posnetih streamov)
- vizualizacija posnetih streamov
- dokumentacija

Lepo pripravljajte barke!
Odgovori