Panula za lignje

Uporabniški avatar
Iztok
Pridružen: 18 Sep 2018, 12:01
Kraj: Lj.-Trzin-Ribiško naselje

Panula za lignje

Odgovor Napisal/-a Iztok »

Pred leti so pred Izolo domačini po starem s skosavico lovili lignje. Nekateri na roke nekateri s palico. Ulov je bil bolj redek. Utrnila se mi je misel, da poskusim tik nad dnom povleči plavajočo puščo za lignja. Takoj je bil rezultat. Skoraj na vsak drugi krog sem ujel po enega lignja. Panulal sem z jadrnico in bil pri tem glede na tiste, ki so lovili v mirovanju uspešen. V tistem času je bil za lignje na obali poznan Uroš B. Nekajkrat sva šla skupaj na lignje in počasi sem dojemal zadeve. Naredil in sprobal sem veliko različnih navez in vab. Lahko rečem, da še danes testiram različne naveze in tu in tam se mi kakšna bolj druga manj posreči odvisno od globine in oblike dna.

Lovim z dvema palicama na krmi
Slika

Prijem
Slika

Panulam s cca 2 vozloma. Barko zaviram kar s prazno kanto jupola navezano na krmo. Zadeva špila neverjetno dobro.
Slika

Začel sem s tako navezo
Slika

Sedaj pa delam naveze s po dvema ali tremi rapalami.
Slika

Včasih se ujame tudi kak lep primerek
Slika

Slika

Priprava za novoletno večerjo
Slika

in spečeni zgolj trije lignji za 8 ljudi
Slika

Ko bo kaj več časa opišem in narišem še nove naveze.
Lep pozdrav in dober prijem.
Iztok
Uporabniški avatar
boris
Pridružen: 08 Sep 2018, 10:53

Re: Panula za lignje

Odgovor Napisal/-a boris »

:D
Zadnja slika mi je najbolj všeč ;)
Teden na morju je več vreden kot celi dopust :!:
LP
Boris
Pregelj 58
Pridružen: 15 Sep 2018, 11:11

Re: Panula za lignje

Odgovor Napisal/-a Pregelj 58 »

Saj ni res, pa je. Užitek je loviti lignje, še večji pa je lignje pripraviti in jih degustirati ter užitke deliti s prijatelji. Iztok , kapo dol. LP Franko Pregelj.
Uporabniški avatar
VALTER
Pridružen: 09 Sep 2018, 05:30
Kraj: BRNIK

Re: Panula za lignje

Odgovor Napisal/-a VALTER »

:shock: Lep.
Velik ligenj tako velikega pa še nisem videl, čestitam. :) :)
Iztok daj objavi še tisto sliko z ogromno tuno,ki si jo pred leti ujel v jadranu,tista je bila tudi velikanka.
ELGIN outboard motor.
Uporabniški avatar
Iztok
Pridružen: 18 Sep 2018, 12:01
Kraj: Lj.-Trzin-Ribiško naselje

Re: Panula za lignje

Odgovor Napisal/-a Iztok »

Sem našel še nekaj lepih slik lignja ujetega na panulo. Ta dva sta bila ujeta zadnje dni decembra dobrih pet let nazaj.
Slika

Slika

Bom opisal ta ribolov v neki drugi temi, kajti je bil nekaj posebnega. Plaval sem v globoki modrini morja (200m globoka voda) in porival čoln... ko za menoj iz vode skoči nekaj ogromnega. Sem bil iz vode v momentu no in takrat se je pričel pravi in nepozaben ribolov. To pa je rezultat
Slika
Uporabniški avatar
VALTER
Pridružen: 09 Sep 2018, 05:30
Kraj: BRNIK

Re: Panula za lignje

Odgovor Napisal/-a VALTER »

Sem prepričan Iztok,da si bil prepričan,da je za teboj morski pes,kajne? :lol:
Bila pa je tuna in to ogromna.Prelep komad ,vse pohvale. :D
ELGIN outboard motor.
Peter
Pridružen: 22 Nov 2018, 19:33

Re: Panula za lignje

Odgovor Napisal/-a Peter »

Pozdravljeni

Bravo Iztok in za tuno in za prelepe lignje,mjami.

Z takšno težko panulo lahko loviš skozi cel dan?
Kaj se naveže na koncu,taktaki ali rapala?
Ali je potrebno z svincem tapkati dno?

Hvala in lp Peter
Uporabniški avatar
Iztok
Pridružen: 18 Sep 2018, 12:01
Kraj: Lj.-Trzin-Ribiško naselje

Re: Panula za lignje

Odgovor Napisal/-a Iztok »

Narobe si razumel. Ne lovim na tataki s panulo. V navezi sem uporabil Tataki sponko!

Lovim pretežno pozimi. Največ uspeha do sedaj sem imel ob rahlem dežju in v mraku. Takrat je delovalo ko noro in tudi večkratni prijemi so bili v takih pogojih najpogostejši. Lovim na min 2 palici.
Svinec spustim med plovbo do dna, da na palici vidim da se je utež dotaknila dna, nato zavoro nastavim tako, da rahlo dela klik, klik na cca 2 sek. Če se mi brzina spremeni za 0,2 vozla se to že opazno sliši na zvoku. Najbolj zanimivo pa je, da prijema ne vidiš tako očitno kot ga slišiš na dobri mašinci s kvalitetno zavoro in klikerjem. Največkrat ko prime majhen ligenj samo zaslišim nekaj hitrejših klikov in nič drugega. Zelo zanimivo!

To moraš probat.
Peter
Pridružen: 22 Nov 2018, 19:33

Re: Panula za lignje

Odgovor Napisal/-a Peter »

Hvala za odgovor

Bom probal, z eno rolo bi moglo, mam tako.

A rapala ne gre nižje od svinca,da bi zahakljala dno?
Ko uloviš enega in ko ga navijaš zmanjšaš kaj hitrost ali se pelješ skos 2 vozla?

Hvala in lp Peter
Uporabniški avatar
david
Pridružen: 07 Sep 2018, 17:26
Kraj: Ljubljana

Re: Panula za lignje

Odgovor Napisal/-a david »

Peter, zato pa imaš svinec (olovo čuvar), ki je nižje od vabe in ti jo varuje. Spustiš ga na dno in dvigneš za dober obrat. Ob stiku z dnom boš to takoj čutil na palici in zopet naredil obrat na roli.

Če loviš na dve palici (velika možnost, da ti bo takrat zagrabil tudi drugi) in pri majhnem lignju, lahko normalno pelješ naprej. Če loviš na eno palico, pa upočasniš vožnjo, pri res velikem pa čisto ustaviš. Zelo pomembno je, da ligja navijaš počasi in enakomerno, da mu ne strgaš lovke.
Mogu ja da budem normalan, al mi nekako glupo.
Odgovori