Električna vezava na plovilu

Uporabniški avatar
Ljubitelj_morja
Pridružen: 23 Avg 2019, 22:08
Kraj: Velenje

Re: Električna vezava na plovilu

Odgovor Napisal/-a Ljubitelj_morja »

Harry napisal/-a:
09 Dec 2019, 17:41
Dodatne varovalke niso potrebne, razen če boš vezal še kaj dodatnega! Varovalke morajo biti vodotesno zaprte, ne take kot so v avtu, ker je na čolnu vedno prisotna sol v prašni obliki ob burji in visoka zračna vlaga ob jugu, posledično je vse, kot bi občasno polil s čisto morsko vodo.
Poglej si kvalitetne odklopnike za 300 in več A, ne kupuj kitajcev za 5€. Lahko zmontiraš tudi varovalko 300A z vodotesnim ohišjem za HiFi.
Najceneje je klema na odklop in še takoj lahko odstraniš aku iz čolna.
Odklop akumulatorja je pomemben zato, ker v mirovanju nastajajo razni galvanski tokovi, ki se še okrepijo, če je pod napetostjo.
Avto pač ne stoji v slani vodi!
Daleč najbolj pomembna pa je sama vezava:
Kabli morajo biti vsaj 2,5mm2 mehki in pokositreni.
Spojke morajo biti prav tako pokositrene.
Rabiš posebne klešče za spojke, nikakor ne smeš ciniti kontaktov.
Za skupno maso lahko uporabiš 10mm2, vendar ne za startne kable, ki morajo biti strogo ločeni in čim manjkrat prekinjeni ( samo + odklopnik).
Če bos spajal minuse(-) skupaj, mora biti spojnica zaščitena pred vlago.
Vse spoje instalacije je dobro večkrat na leto pošpricati z oil sprejem kot tudi motor pod pokrovom, wd40 je bolj za silo.
Če bos ponoči glisiral ti priporočam vgradno dodatne krmne bele luči, na sidrno 360°pa daj močnejšo led žarnico in jo uporabljaj kot luč pri krcanju ali na sidru in pri ribolovu s panulo in jo ne spojiti skupaj s pozicijskimi lučmi (rdeča, zelena), ker ne boš nič videl naprej zaradi bleščanja.
Harry, pozdravljen.
V odgovoru na moje vprašanje si bil zelo izčrpen in jasen. Odgovoril si še na mnoga moja vprašanja, ki so se mi porajala v glavi. Najlepša hvala, res. Sedaj so mi stvari veliko bolj jasne. Bom upošteval tvoje nasvete.
Želim ti čaroben december in lepe prihajajoče praznike.

Dejan
Uporabniški avatar
boris
Pridružen: 08 Sep 2018, 10:53

Re: Električna vezava na plovilu

Odgovor Napisal/-a boris »

Vse kable ne glede na to kakšni so, jih je treba na koncih in na kabelskih čeveljčkih obvezno pociniti in zalotati. Samo tako zagotoviš 100% kontakt, ki ne bo dolgo časa oksidiral. Največ okvar na instalacijah na plovilih je zaradi oksidacije licnih žic. Le te so higroskopne in hitro oksidirajo, s tem pa zgubljajo stik. Cinkanje prepreči oksidacijo žic na spojih, zato lahko govorimo o dobrem stiku, ki bo kljub površinski oksidaciji žice obdržal 100% stik. Na kabel čeveljčke, kontakte varovalk in akumulatorske kleme, priporočam namazati kontakte s silikonsko mastjo.
Teden na morju je več vreden kot celi dopust :!:
LP
Boris
Uporabniški avatar
Harry
Pridružen: 18 Okt 2018, 11:41

Re: Električna vezava na plovilu

Odgovor Napisal/-a Harry »

Na prvem gumenjaku sem imel zacinjene kontakte.
Po 7 letih je baker tik ob cinu propadel in se utrgal zaradi korozije in tresljajev!
Kabel čeveljc je ostal zacinjen vendar čisto zelen in z zelo slabim stikom!
Ko sem vse skupaj ponovil in premazal stike z silikonom je vse skupaj šlo k vragu v 4 letih!

ZATO NOBENEGA CINJENJA!

Pokositren kabel in pokositreni kabel čeveljci so edina pravilna rešitev, seveda če opravite delo s pravimi kleščami!
Klešče moraji imeti pravilno ležišče za vsako velikost kabel čeveljcev in stisk mora biti tako močan ga se se površina žice stali od pritiska, kar dosežemo samo s pravim orodjem, zato ne stiskat s kombinirkami.

Dobre klešče stanejo cca 25€, za akumulatorske kleme pa tudi 100€, vendar imaš potem mir 20let.
Morski Vuk
Uporabniški avatar
aegir
Pridružen: 05 Sep 2018, 20:28

Re: Električna vezava na plovilu

Odgovor Napisal/-a aegir »

Dobre klešče za 25€? Kje? Jaz sem za klešče za standardne čeveljčke dal krepko čez 100€ da o deutsch kleščah ne govorimo. :)

V dirkaških kabelskih inštalacijah je cin prepovedan. V letalskih inštalacijah pa je dovoljen in predpisan v določenih primerih. ( https://www.google.com/url?sa=t&source= ... 9lDwoVCsJP )

Metoda s cinom je dobra, če so klešče slabe ker v cin čeveljček lepo zagrize in dobro drži, potrebno je biti samo pozoren, da je cin v čeveljcu, ne tam kjer se kabel pregiba.


Bo pa vsak kabel začel slej kot prej propadat, če ne bo neprodušno zaprt v svoji izolaciji. Za ta namen se uporabi samolepljivo bužirko ali celo dve, eno v drugo in je kabel lahko v vodi 10 let pa ne bo propadel.

Ponikljane žice se dobijo pri elektro štrumpfl in so še kar ugodne.


Slika
Uporabniški avatar
Harry
Pridružen: 18 Okt 2018, 11:41

Re: Električna vezava na plovilu

Odgovor Napisal/-a Harry »

Ja, v Merkurju 100€+. Na eBay sem kupil 3 kom različnih kitajskih klešč za 10 do 15$ kos, in vse delujejo ok, vendar so za preseke do 2,5mm2. Če hočeš stisnit 4mm2 ali več, ni v redu.
Za ta velke sem dal 40.000sit, vendar grejo od 6mm2 do 35mm2 in res dobro stisnejo.
Če nimaš veliko žic, so najboljše posrebrene za hifi, vendar je cena tudi HI, so pa večne!
Morski Vuk
Uporabniški avatar
aegir
Pridružen: 05 Sep 2018, 20:28

Re: Električna vezava na plovilu

Odgovor Napisal/-a aegir »

Jaz se kar elektro štrumfa držim, dobre žice, dobra cena. Pa navadno kar 6mm2 oziroma awg 10 vlečem za vse kar diši po porabniku. Lučke pa to pa awg 14 oziroma 2.5mm2.
Uporabniški avatar
boris
Pridružen: 08 Sep 2018, 10:53

Re: Električna vezava na plovilu

Odgovor Napisal/-a boris »

Harry napisal/-a:
18 Dec 2019, 09:17
Na prvem gumenjaku sem imel zacinjene kontakte.
Po 7 letih je baker tik ob cinu propadel in se utrgal zaradi korozije in tresljajev!
Najprej zatisneš neizolirani del kabel čeveljčka katerega zaciniš. Nato zatisneš drugi del kabel čeveljčka z izolacijo. Če ti pri taki izvedbi odtrga kabel potem ti ni pomoči.
Kar pa je najbolj pomembno je premaz čeveljčkov s silikonsko mastjo. Garant drži dokler boš čoln uporabljal.
Teden na morju je več vreden kot celi dopust :!:
LP
Boris
Uporabniški avatar
Harry
Pridružen: 18 Okt 2018, 11:41

Re: Električna vezava na plovilu

Odgovor Napisal/-a Harry »

Morski Vuk
Uporabniški avatar
boris
Pridružen: 08 Sep 2018, 10:53

Re: Električna vezava na plovilu

Odgovor Napisal/-a boris »

Hvala za lik.
Citiram
I što je plovilo starije to će vjerojatno na njemu biti više problema s električnim instalacijama i ostalom električnom opremom. Jer općenito na plovilima, a posebno onima s brodskim motorima problemi s elektrikom i električnim instalacijama jedan su od najčešćih uzroka kvarova.
Beri:
To se dogaja krimpanim instalacijam
Če je lotano preživi barko.
Teden na morju je več vreden kot celi dopust :!:
LP
Boris
Uporabniški avatar
Harry
Pridružen: 18 Okt 2018, 11:41

Re: Električna vezava na plovilu

Odgovor Napisal/-a Harry »

Seveda! Ti je zato ker nekateri še vedno uporabljajo kombinirke za stiskanje!
Zdaj pa preberi še tisto kjer piše, da pri uporabi pravinih klešč in pravilne izvedbe danes noben več ne cini, pa ne samo zaradi hitrejše izvedbe!
Morski Vuk
Odgovori