Popravilo razpoke v polietilenskem (PE) čolnu

Odgovori
Ziga
Pridružen: 02 Okt 2018, 11:52

Popravilo razpoke v polietilenskem (PE) čolnu

Odgovor Napisal/-a Ziga »

Ne vem sicer, če je tema prava oziroma sploh forum, vseeno pa bom poskusil še tu. Vsaj David ima gotovo kakšno izkušnjo glede PE rezervoarjev ;)

Novoletni morski dopust mi je poleg veselja prinesel tudi eno popravilo.

Imam polietilenski (PE) čoln firme Roto (dolžine 2,4m):
Slika
Nastavil sem parangal in se vrnil na kopno.
Ko sem se z njim spravil veslat in iskat parangal, mi je na dnu čolna pričela vdirat voda. K sreči sem bil blizu brega in sem jo odnesel suh in brez plavanja v 12 stopinj mrzlem morju :)
Na kopnem sem potem videl, da mi je čoln počil v dolžini cca 20cm na pravokotnem robu:
Slika
Vem, da je polietilen material, ki se ga da variti - podobno kot odbijače od avtomobilov. Z malo googlanja sem dobil nekaj idej in sem nato razpoko zatalil s plinskim spajkalnikom. Na približno centimeter sem s spajkalnikom naredil luknjo skozi razpoko in nato iz obeh strani vse skupaj še zatalil:
Slika
Slika
In še fotografija z notranje strani:
Slika
Za vsak slučaj sem z obeh strani prilepil še silvertape in odveslal 100m od obale po parangal.
Razpoko pa bi rad kvalitetneje saniral.
Moje prvo vprašanje je, ali kdo pozna na Cresu ali Lošinju koga, ki se ukvarja z varjenjem PE plastike oziroma popravilom odbijačev? V Ljubljani je takih mojstrov kar nekaj, ne bi pa peljal čoln v Ljubljano, če to ni res nujno potrebno. S priročnim orodjem se bojim, da bi PE raztalil preveč parcialno in nisem prepričan, če bi dobro držal skupaj.
Na spletu sem našel tudi nekaj navodil za popravilo PE kajakov. Nekdo je za podobno popravilo uporabil tanjšo mrežico in jo zatalil v PE kot ojačitev:
Slika
Moje naslednje vprašanje je, ali mi kdo lahko svetuje, kje bi lahko kupil tako mrežico iz nerjavečega materiala?
Dodatno je potem mrežico zatalil še s trakom polietilena:
Slika
Ali kdo ve, kje bi lahko dobil tak trak, da bi zatalil razpoko?

Oziroma rad bi dobil nasvet kako se je take sanacije najbolje lotiti?
Uporabniški avatar
Iztok
Pridružen: 18 Sep 2018, 12:01
Kraj: Lj.-Trzin-Ribiško naselje

Re: Popravilo razpoke v polietilenskem (PE) čolnu

Odgovor Napisal/-a Iztok »

Jaz bi to vsekakor popravil z mrežico in zatalil z ENAKIM materialom iz kakršnega je čoln. Ojačal bi tudi okoli kobilice, ker je ravno tam najtanjše. te čolne naredijo tako da v kalup stresejo material in jih nato vrtijo nad vročino.
Uporabniški avatar
VALTER
Pridružen: 09 Sep 2018, 05:30
Kraj: BRNIK

Re: Popravilo razpoke v polietilenskem (PE) čolnu

Odgovor Napisal/-a VALTER »

Pomoje je najbolj, da prvo pokličeš v firme Roto in jih prosiš za pomoč in nasvet.

P.s.
Če pa potrebuješ tak materijal ga imam jaz nekaj samo v rdeči barvi.

lp
ELGIN outboard motor.
Ziga
Pridružen: 02 Okt 2018, 11:52

Re: Popravilo razpoke v polietilenskem (PE) čolnu

Odgovor Napisal/-a Ziga »

Hvala za odgovore!
Na Roto sem neuspešno klical in sem jim že poslal mail. Verjetno bodo naslednji teden bolj dosegljivi. Verjetno pa bo mrežica še najboljša rešitev. Razmišljam pa o materialu mrežice. Ne glede na to, da jo zatalim, je verjetno bolje,d a dam kaj drugega kot železo, saj lahko morje vseeno hitro najde pot... Razmišljam o RF ali medenini. Kaj menite o teh dveh materialih?
Pa še ena zadeva. Na spajkalnik razmišljam,d a bi dal namesto običajne glave kar en vijak s polkrožno glavo. Bi se to obneslo ali pa ima baker oziroma zlitina, ki jo uporabljajo za glave spajkalnikov drugačno toplotno prevodnost, da se vijak ne bi obnesel?
Uporabniški avatar
kasaudio
Pridružen: 27 Sep 2018, 09:32

Re: Popravilo razpoke v polietilenskem (PE) čolnu

Odgovor Napisal/-a kasaudio »

Baker ima boljšo toplotno prevodnost, se bojim da vijak ne bo dobro funkcioniral, ker bo odvoda toplote preveč. Najbrž ni tako težko najti nek bakren kos, ki paše v spajkalnik ki ga na koncu še malo "pokuješ" da je ustrezno ploščat.

LP
Uporabniški avatar
aegir
Pridružen: 05 Sep 2018, 20:28

Re: Popravilo razpoke v polietilenskem (PE) čolnu

Odgovor Napisal/-a aegir »

Katerakoli kovina bo dobra bolj se posveti obliki ker z vijakom boš naredil packarijo.

Mrežica je vseeno iz kakšne kovine je ker jo boš zatalil v pe. Če bo voda prišla do nje pol bo prišla tudi v čoln in nisi nič naredil.

Po slikah ne morem presoditi ampak PE se načeloma vari s sočelnim pritiskom brez mrežic tako da če imaš možnost stisniti obe površini skupaj (s hidravlično dvigalko recimo) ju najprej dobro očisti z acetonom, zagrej material na 300°C in stisni skupaj za 15 minut.

Tako zvarjen PE ne bo popustil, na testu raztrganja se nikoli ne strga na varu.

Mogoče bi bilo smiselno s fleksarco s tanko šajbo zarezat v razpoko po dolgem in v nastalo režo zatlačit ploščico aluminija, to segret na ~350°C da zagreje samo površino, ki bi jo rad varil pol pa ploščico ven vzameš in stisneš režo skupaj za 15 min.

PE varilne palčke dobiš v Bauhausu.
Odgovori