ZUBATAC na PUŠKO

Odgovori
NovakM
Pridružen: 17 Okt 2018, 19:10

ZUBATAC na PUŠKO

Odgovor Napisal/-a NovakM »

ZUBATAC
lov s podvodno puško

Če pravimo oradi kraljica, brancinu vitez potem je zubatec nedvomno kralj med ribami. Ko vprašate podvodnega ribolovca kaj si želi, o čem sanja in želi uloviti je zubatac navadno omenjen prvi in edini kot največja trofeja. Govor je o ribi predatorju ki s svojo pojavo pod vodo, gibanjem in prelepo barvo začara vsakega ribolovca. Dentex Dentex sodi med šparide in je najbolj množično zastopan na Jadranu. Njegov najbljižji sorodnik je zubatec krunaš a je precej redkejši kot navadni zubatec. Po hrbtu je temnejše barve, običajno modre, ki se preliva v rdečkasto, po trebuhu pa je svetel. Mlajši zobatci so lahko nepravilno posuti s črnimi pegami. Srednja teža primerkov ulovljenih v podvodnem lovu je okoli 2 kg. Za trofejne veljajo tisti s 5 in več kilogrami, pri čemer so 10 in več kilogramski prava redkost. V Jadranu se zobatec zadržuje v bližini kamnitega dna ob obali, predvsem ob rtih, najdemo ga ob večini oddaljenih otokov in čeri ter v bližini podmorskih plitvin, kjer se prehranjuje z manjšimi ribami, mehkužci, raki in ostalim. Lov na zubatca je rezerviran za podvodne ribolovce z veliko izkušnjami zato ne preseneča dejstvo, da je kapitalnih primerko ulovljenih lagalno na puško malo. Najboljša sezona za lov na to ribjo vrsto je v času od konca maja do konca oktobra, ko se zadržuje na globinah med 5 in 35 metri. Kasneje se zaradi sprememb v temperaturi vodnega stolpca zobatec pomika vedno globlje in se v pozni jeseni dokončno umakne v globine nad 50 m kjer preživi zimo. Za hrvaško je do pred dveh let veljal lovostaj na zubatca med 15.4. in 15.6. ker se takrat mresti. A vrli politiki so z roko v roki s profesionalnimi ribiči lovostaj preklicali in le ta ne velja več. Slabo se piše populacji zubatcev v Jadranu saj se je komercialni izlov zubatcev drastično povečal. Tukaj bi se navezal na rek, da smo podvodni ribolovci krivi, da je zubatca in na splošno bele ribe manj v Jadranu. Seveda vsakemu, ki je kdaj pogledal z masko pod vodno gladino postane takoj jasno, da si velikokrat za več urno garanje pod vodo nagrajen s parimi ribami ali včasih tudi brez ter tista zgornja trditev ne more držati. Krivce je potrebno iskati drugje. Sam sem mnenja, da je zubatcev še vedno veliko le spremenili so svoje bivalne navade in so se preselili na področja kjer imajo mir pred nadležnimi vsiljivci. Za lov na zubatca je nujno izbrati pravilno opremo. Sem sodi dolga puška z gumami, ki ima tudi na večji razdalji veliko prebojno moč. Včasih, delno tudi sedaj, se lahko uporabljajo tudi puške na stisnjen zrak večji dolžin. Puška mora biti obvezno opremljena z mlinčkom in vsaj 50m vrvice. Sem sodi še primerna obleka in daljše plavuti za hitrejši povratek na površino. Če se vrnemo malo v zgodovino lova na zubatca in tehniko je potrebno omeniti, da se dolgo ni vedelo na kak način uloviti zubatca. Šele staroste ribolova na Jadranu podkrepljeni z informacijami iz drugih mediteranski držav kot so Zanki,Halbert, Štambuk in od Slovencev Turk, Pešl... so začeli loviti zubatca na čakanje. Takrat je bila ta tehnika dokaj neznana saj je bilo ribe v izobilju le pod kamen ali med jato si prišel in ustrelil ribo. Zubatac se je od nekdaj gibal in s tem bil premična tarča, ki ji je bilo potrebno slediti ali nanj čakati. Tako so razvili to mistično in težko diciplino. Lov s čakanjem. O tej tehniki sem že nekaj povedal v prejšnjih člankih a v osnovi gre za to, da čim dalj časa čakamo v zaklonu na dnu, da se nam riba dovolj približa za uspešen strel. Zubatca je zaradi faktorjev, ki sem jih opisal zgoraj vedno težje uloviti saj se neprestano seli. Ker je zelo teritorialna riba jo je mogoče najti vedno na istih mestih. Živi v jatah kjer so zastopani vsi primerki. Navadno so manjši spredaj in tisti stari, ki jim v žargonu rečemo diplomiranci mirno čakajo zadaj. Res je, da ko zubatac, kot pravimo dela, to je takrat ko se prehranjuje raje pride v bližino ribolovca in takrat ga lahko ulovijo tudi tisti manj izkušeni, A v veliki večini primerov se zubatac le stežka približa na razdaljo za zanesljiv strel. Plava v krogih pred puško in z vsakim obratom prihaja bližje. Tukaj je zelo pomembna natreniranost in lovna kondicija. Čakanje je lahko zelo dolgo in veliko lovcev je izgubilo življenje ravno zaradi nepredvidljivsti prihoda zubatca in velike globine na kateri se dela čakanje. Za uspešni lov je potrebno upoštevati številne dejavnike ter poznati določene skrivnosti, ki jih podvodni ribolovci le stežka delimo z ostalimi. Sam lovim večino na poznanih terenih kjer točno vem kdaj lahko pričakujem jato zubatcev in iz katere smeri. Navadno se zubatac giblje proti toku in hitro preglejuje velike količine terena. Naslednji dejavnik je temperatura vode, ki poleg plimovanja pripomore k uspešnejšemu lovu. Giblje se in lovi nad termoklino (področje mešanja tople in hladne vode), globina in izrazitost katere pa je odvisna predvsem od meteoroloških pogojev in letnega časa. Tako je v spomladanskem času, ko se morje šele segreva, zubatca moč najti tudi precej plitko, pozno poleti in jeseni, ko se termoklina pomika vse globlje, njena izrazitost pa se manjša, pa se tudi zubatac umika v globino. Ker je zelo previden in kot sem omenil nerad prihaja bližje lovcu je potreben hiter refleks pri proženju saj se zubatac v trenutku obrne in splava vstran. Večkrat se mi je zgodilo, da sem bil popolnoma prepričan, da ga ne morem zgrešiti pa sem ga. Šele po počasnih posnetkih na kameri drugih lovcev v podobni situaciji smo ugotovili, da se je v stotinki sekunde umaknil puščici. Zdi se nam kot da sliši klik zaklopa na puški in se premakne. Res gre za neverjetno prebrisano in hitro ribo, ki ti da vedno veliko zadovoljstva pri lovu. Potrebno je še povdariti eno lastnost zubatcev v jatah. Vedno pošiljajo naprej manjše primerke, ki so manj izkušeni in še navadno niso imeli srečanja s podvodnimi lovci. Točno vem ko opazim jato, ki še nikoli ni videla lovcev. Te ribe so veliko bolj zaupljive in prihajajo bližje. Ugotovil sem tudi, da vlada pri zubatcih nekaj vrste hierarhična lestvica saj sem večkrat ulovil največji primerek, ki bi lahko bil eden glavnih v jati in ta jata se je za dalj časa(tudi za leto dni) umaknila iz tega teritorija. Našel sem jato v kateri sem enega od primerkov zastreljal na zgornjem delu hrbtne plavuti več kot dve leti nazaj in taistega sem nato ponovno ujel na pozicij odmaknjeni okoli petsto metrov. To govori v prid da določene jate prebivajo vse svoje življenje na majhnem prostoru.Vsekakor je potrebno povedati stavek ali dva o pripravi na potop in zaklonu. Ker se ribe kot smo že omenili vedno bolj umikajo v globino je potrebna zelo dobra kondicija in primerna priprava na potop. Pri zubatcu je še posebej pomemben prvi prihod na pozicijo. V glavi si naredimo načrt potopa in kje bomo poiskali zaklon. Prihod na dno mora biti čim tišji in umirjen zadnjih pet, šest metrov počasi prosto padamo in ne premikamo niti enega dela telesa čimbolj se skrijemo v zaklon in se umirimo. Počasi pogledamo levo in desno. Če vemo, da se lahko na delu pojavijo zuabtci malo pokličemo z tleskom jezika in počasnim guglanjem(zvok iz grla). Ko se pojavi jata lai samostojni primerek se popolnoma umirimo napol zapremo oči in čakamo, da se bo približal na razdaljo za strel. Navadno je to v drugem ali tretjem krogu. Strel mora biti natančen in zaradi mehkega tkiva, ki ga ima zubatac najboljše v višino pobočnice ali hrbtenice. Dobro je, da ima puščica dve zalusti zaradi stabilnejšega potega ribe na površino. Sam poizkušam takoj po strelu in zadetku hitro zategniti vrvico in ribo čimprej umiriti-jo vleči na površino z napeto vrvico. To so napotk, ki bodo v pomoč pri lovu te prelepe ribe veliko tega se nauči s konstantnim lovom preučevanjem ribje vrste. Sam imam na vesti kar nekaj primerkov od 5kg do 10,5kg in niti pri enem ni bila situacija enaka. Se pa držim načela oziroma reka, ki sem ga sam postavil. »Zubatca ne išči in zasleduj, prišel bo sam ko bo hotel«.

Slika
Slika
Slika
Uporabniški avatar
kojoti
Pridružen: 20 Jan 2019, 19:40

Re: ZUBATAC na PUŠKO

Odgovor Napisal/-a kojoti »

NovakM napisal/-a:
29 Jun 2019, 20:43
Sam poizkušam takoj po strelu in zadetku hitro zategniti vrvico in ribo čimprej umiriti-jo vleči na površino z napeto vrvico.
Ko se mi je strgal eden 10 kilas zaradi zategnjenega mulinela in slabega zadetka na krajnem dometu mi je legenda Slo ribolova svetoval, da bi bilo bolje, da sem spustil pusko. Hitro izgublja moc in skoraj sigurno se zabije v luknjo tako, da ga lahko pricvrstiz z drugo pusko. Mogoce komu koristi.

Drugace pa zanimiva kamuflaza obraza :D, bravo NovakM
Uporabniški avatar
Harry
Pridružen: 18 Okt 2018, 11:41

Re: ZUBATAC na PUŠKO

Odgovor Napisal/-a Harry »

Še eno pravilo pri zobatcu bi dodal. Obvezno je imeti ost z dvojno zalustjio, ker se potem ob slabšem zadetku dosti težje sname z osti.
Za velike primerke lahko uporabite tudi snemljivo ost, ki je na zajli in se sname po zadetko v ribo, naprej pa deluje neodvisno od dolge osti, kot trnek.
S tem preprečimo, da riba z opletanjem poveča rano in se posledično sname.
Morski Vuk
Odgovori