VARNOSTNO OZNAČEVALNA BOJA

Odgovori
NovakM
Pridružen: 17 Okt 2018, 19:10

VARNOSTNO OZNAČEVALNA BOJA

Odgovor Napisal/-a NovakM »

VARNOSTNA BOJA



Ko govorimo o varnosti v podvodnem ribolovu ne moremo mimo varnostne oziroma označevalne boje. Gre za najpomembnejši del opreme za podvodni ribolov, ki je tudi zakonsko obvezna. Vsaka neuporaba se kaznuje ne glede na to ali se boja ne uporablja v privatnem lovu ali na tekmovanjih.
Vsak podvodni riboovec ima kup opreme in med njo je sigurno ena od varnostnih boj. Ker je zakonsko obvezna je potrebno nekaj besed nameniti temu poglavju. Zakon jasno predpisuje velikost in pravilno uporabo. Med podvodnim ribolov ali aktivnostmi pod gladino mora biti boja pripeta na telo ribolovca ali na pasu za uteži. Osnovni namen boje je opozoriti plovila in ljudi na aktivnosti pod vodo. No kljub temu smo prepogosto priče neupoštevanja približevanju ribolovcu na manj kot 100m radia, ki je označen z bojo. Samo lansko leto smo v hrvaškem in tudi slovenskem morju izgubili 6 kolegov podvodnih ribolovcev, ki jih je tragično pokončal propeler motornih plovil. V prejšnjih letih je statistika umrlih in hudo poškodovanih še večja in bolj kritična. Veliko se že dela na opozarjanju lastnikov motornih čolnov na to kaj pomeni varnostna boja v morju. Ampak očitno še premalo zato tudi tukaj apeliram na vse voznike motornih plovil na morju, da upoštevajo in se ognejo v čim večjem loku človeka označenega z varnostno/signalno bojo. Boje se v osnovi razlikujejo po obliki, barvi in materialu iz katerega so narejene. Največkrat so napihnjene z zrakom in zakonsko določenih 10 litrov prostornine. Lahko so okrogle, podolgovate, cilindrične... Podolgovate boje imajo manjši upor predvsem v valovitem morju, zato se jih lažje vleče za sabo. Med barvami prevladujejo rdeče, oranžne i rumene, da se hitreje opazijo predvsem v valovitem morju. Opremljene so največkrat z zastavicami rdeče barve z diagonalno belo črto(mednarodna oznaka za bojo). Nekatere so zaradi vzdržljivosti prevlečene s tkanino, da se ob dotiku s čermi ne bi preluknjale in tako dalj časa vzdržijo sploh pri ribolovcih, ki lovijo v sami plitvini s tehniko plitkega zalezovanja. Kot sem zgoraj napisal je ribolovec povezan z bojo s tanko vrvjo, ki je navadno kričeče barve in plava. Tukaj se pojavi problem, ki ga vsi dobro poznamo. Prvo je, da se riba prestraši barve vrvice, drugi problem je, da se v lovu v plitkem vrvica zapleta za skale in čeri. Če jo krajšaš pride do problema, da je boja tik nad lovcem in s tem preplaši ribo. Tretji problem je tok, ki bojo zanaša po svoje. Hja boste rekli, sami problemi. No delno se ti problemi rešijo z uporabo posbne gumijaste vrvice z veliko razteznostjo. Raztezek je do 700% tako, da zadostuje 3-5m vrvice za lovne globine do 30m. Te vrvice so se izkazale za odlične v globinskem lovu, ker je boja vedno tik nad ribolovcem, zaradi raztezka je zelo tanka in skoraj nevidna in ne nudi skoraj nikakršnega upora med plavanjem v globino. Tisti, ki več lovimo smo si omislili zadnja dva metra te gumijaste vrvice povezati z o,8mm tankim laksom za lov rib in na koncu namestili 700g utež, ki je oblikovana za lažjo pritrditev na pas(glej sliko!). Zaradi tega smo umaknili z zornega kota ribe tudi ta del vrvice. Poleg varnosti ima boja tudi praktičen namen. Nanjo se s pomočjo karabinov pripenja rezervna puška, baterijska svetilka, pijača, dovoljenja... Je pa za daljše ribolove in veliko preplavanega območja smotrno razmisliti o bojah-splavih, ki so dovolj veliki, da se lahko na njo ali pod njo pripne oziroma postavi več opreme obenem pa služi tudi kot blazina za odmor med dolgim plavanjem. O smotrnosti uporabe boje v čisti plitvini pa v enem od naslednjih prispekov, kjer bo govora o nevarnsoth, ki prežijo na nas.

Slika
Nazadnje spremenil NovakM, dne 01 Jun 2019, 07:14, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
kojoti
Pridružen: 20 Jan 2019, 19:40

Re: VARNOSTNO OZNAČEVALNA BOJA

Odgovor Napisal/-a kojoti »

Odstaveka da mora biti boja pritrjena na podvodnega ribolovca ali na pas z utežmi ni več v novem HR zakonu. V veljavi je samo pomorski zakon po katerem moraš področje potapljanja vidno označit z bojo. Kar pomeni, da je lahko boja vsidrana ali celo na čolnu. Drugo je, če to ve tudi policija :D

Boja pri potapljanju je zakonsko obvezna nisem pa našel HR zakona, ki predpisuje radij za koliko se morajo plovila izognit boji.
NovakM
Pridružen: 17 Okt 2018, 19:10

Re: VARNOSTNO OZNAČEVALNA BOJA

Odgovor Napisal/-a NovakM »

kojoti napisal/-a:
01 Jun 2019, 01:40
Odstaveka da mora biti boja pritrjena na podvodnega ribolovca ali na pas z utežmi ni več v novem HR zakonu. V veljavi je samo pomorski zakon po katerem moraš področje potapljanja vidno označit z bojo. Kar pomeni, da je lahko boja vsidrana ali celo na čolnu. Drugo je, če to ve tudi policija :D

Boja pri potapljanju je zakonsko obvezna nisem pa našel HR zakona, ki predpisuje radij za koliko se morajo plovila izognit boji.
po moje še boš težko dogovoril s policaji, preizkušeno sedaj več krat , še vedno hočejo, da je boja pripeta na pas!!
sicer gre pa za tvojo varnost in delaš kar želiš

pripravlja se zakon (že 5 let) o obvezni izognitvi boji na 100m, bomo videli kdaj bo sprejet, nas je pa velika večina , ki se redno ukvarjamo s PL (beri skozi vso leto ) delila letake in nalepke , SLO, HR, MNE

Slika
Uporabniški avatar
kojoti
Pridružen: 20 Jan 2019, 19:40

Re: VARNOSTNO OZNAČEVALNA BOJA

Odgovor Napisal/-a kojoti »

Poznam to akcijo, ki pa kot kaže žal nima zakonske osnove, ker sem to samo enkrat nekje zasledil nisem bil popolnoma prepričan. Torej paradoks, kot da bi pešec moral čez prehod za pešce, avto pa ga ne rabi upoštevat.

Glede boje je naš zakon bolj jasen, ki predpisuje da mora biti boja povezana z ribolovcem. Pri HR pravilniku iz 2010 pa je napisano, da mora biti boja zavezana na pas z utežmi ali na telo potapljača. Tukaj je ta magični ali na katerega me je upozoril kapetan luke, ki se tudi bavi s podvodnim ribolovom, kar pomeni da lahko bojo sidraš z še enim dodatnim pasom z utežmi... :D Zanimivo, da je policija to upoštevala. No tega pravila od 2017 več ni in zakon je zakon. Zakon v HR, ki velja za podvodne ribolovce je enak zakonu za skubaše. V Slo morju pa se žal še nisem potapljal.

Pa, da me ne razumeš narobe, varnost je na prvem mestu in pozdravljam tvoje objave. Da moraš biti med potapljanjem zavezan na vru pa je za razmislit. Prav tako, če je res potrebna, ko se plaziš ob obali.

Se bom pa pozanimal, če vedno loviš z bojo ;)
Peter
Pridružen: 22 Nov 2018, 19:33

Re: VARNOSTNO OZNAČEVALNA BOJA

Odgovor Napisal/-a Peter »

Pozdravljeni
Na kratko, moje izkušnje.

Zelo se strinjam da je boja obvezna, še posebej zaradi "varnosti".

Bojo uporabljam vedno,čeprav se mi ob plitvi šulji velikokrat zatakne in moram plavati nazaj da jo odhakljam.
Velikokrat na plitki čeki priplava pred mene in posledično splaši ribe.
Ker ponavadi lovim sam,se odpeljem z čolnom na lokacijo in na bojo obesim vse,dodatno puško, ulov,dozvolo, luč in vodo.
Uporabljam pa raztegljivo gumijasto špago :ZAKON:
Velikokrat se čolni peljali mimo moje boje in gledaljo če je na njej kaj rib.
Do sedaj me je rešila 3X. Dvakrat vikend kapetani in enkrat 3je rent a scooter. V zadnjem momentu so obrnili plovila Oz scooterje.
Bojo uporabljam vedno,čeprav je včasih zelo - TEČNA-

Lp Peter
Uporabniški avatar
Harry
Pridružen: 18 Okt 2018, 11:41

Re: VARNOSTNO OZNAČEVALNA BOJA

Odgovor Napisal/-a Harry »

Ko sem se še ukvarjal s podvodnim lovom s puško, sem v Trstu pri Bignami sub našel utež znamke Sporasub, ki je imela zaponko za pas, to pomeni ga si jo lahko odpel ali zapel nazaj na pas v nekaj sekundah, obenem je imela obroček s karabinom za vrvico od boje.
V praksi je to pomenilo, da si bil privezan na bojo, ki si jo po potrebi odvrgel, 1kg utež je poskrbela da ne odplava, če si zaslišal policaje pa si jo pobral in si jo pripel nazaj in vse je bilo v najlepšem redu. Kasneje take uteži nisem več videl v nobeni trgovini, če koga zanima jo lahko slikam.
Za odganjanje tečnob, ki vlečejo bojo, pa v večini primerov zaleže puška dvignena iz vode v smeri boje in glasno opozorilo: odj.....
Ps Pazite, da ne bo slučajno policaj, ker sem na žalost tudi to izkusil.
Morski Vuk
Uporabniški avatar
kojoti
Pridružen: 20 Jan 2019, 19:40

Re: VARNOSTNO OZNAČEVALNA BOJA

Odgovor Napisal/-a kojoti »

Dobi se jo tudi v Lj., problem je, da se hitro zlomi.
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Uporabniški avatar
Harry
Pridružen: 18 Okt 2018, 11:41

Re: VARNOSTNO OZNAČEVALNA BOJA

Odgovor Napisal/-a Harry »

Bom slikal, čisto drugačna in drug princip, vaga 1kg. Koliko vaga ta, ki se zlomi?
Našel sem podobno na netu:

http://www.xifias-sub.gr/index.php?id=28&pid=273

Zadaj ima inox zaponko, ki jo zategneš in blokiraš z zelenim vzvodom spredaj, bom probal najti se kakšno sliko.
Morski Vuk
Uporabniški avatar
kojoti
Pridružen: 20 Jan 2019, 19:40

Re: VARNOSTNO OZNAČEVALNA BOJA

Odgovor Napisal/-a kojoti »

Ni kila, mislim da 0,5 kg
Odgovori