NEVARNOSTI POD VODO

Odgovori
NovakM
Pridružen: 17 Okt 2018, 19:10

NEVARNOSTI POD VODO

Odgovor Napisal/-a NovakM »

NEVARNOSTI V PODVODNEM RIBOLOVU
Kot sem že večkrat omenil spada podvodni ribolov v skupino ekstremnih športov. Zaradi tega športniku-ribolovcu to prinaša dodatno breme in odgovornost pod vodo. Nevarnosti, ki pretijo podvodnemu ribolovcu je veliko in večina njih lahko tudi tragično vpliva na razplet. Ravno zaradi tega se mora vsak podovdni ribolovec zavedati svoje odgovornosti in odgovornosti do drugih, njemu najbljižjih, ker vsaka večja napaka lahko vodi v smrt. Gre za šport v katerem se napake zelo hitro zgodijo a za njihovo rešitev navadno ni možnosti. Smrt v podvodnem ribolovu kosi tako med profesionalci kot med začetniki in ne izbira. Če vsa ta dejstva vzamemo v ozir in jih poizkusimo še preden se lahko zgodijo umakniti ali predviditi, bo ta šport postal eden najlepših in adrenalina poln, ki nas bo napolnil z neko novo energijo in sprostitvijo. Ker je temu tudi namenjen je potrebno tveganje spraviti na minimum.Tragične nesreče se dogajajo predvsem v prehodu med zimo in poletjem, ko ribolovec začetnik, ki misli, da je že dovolj sposoben začne z poletnim globjim ribolovom in ob tem zanemari svojo nesposobnost priznavanja, da je v globini vse popolnoma drugače kot v priobalnem lovu. Zanašajo se na svoje sposobnosti, ki se v globjem ribolovu najmanj prepolovijo in takšne akcije lahko postanejo hitro nevarne. Za lažje razumevanje kakšne nevarnosti pretijo med podvodnim ribolovom jih bom razdelil med tiste ki so nevarne pred samim potopom in na tiste, ki sledijo pod morsko gladino. Večina ljudi misli, da se takoj, ko se spustimo v globino s puško v roki in polnimi pljuči začne nevarnost. To ne drži čisto. Največja nevarnost so hitra plovila, gliserji ki v času turistične sezone brezglavo in hitro drvijo po plovnih poteh in preblizu obale. Večkrat kljub označbi z signalno bojo le te ne upoštevajo in z lahkoto postanete tarča nadutega voznika plovila. Edino kar vam trenutku, ko slišite vedno močnjši ropot motorja, ostane je, da se poizkusite dvigniti na površino tik ob signalni boji in med plavanjem proti površini opazujete okolico v vseh straneh.. Poškodbe, ki jih lahko zada vrteči se propeler so skoraj vedno smrtne zaradi izkrvavitve pod vodo. Naslednja nevarnost, ki preti podovodnemu ribolovcu in je ozko povezana z bivanjem pod vodo je hiperventilacija. Le to lahko preprečimo s pravilno pripravo na potop. O hiperventilaciji bom kaj več napisal v eni od naslednjih številk a na kratko gre za pospešeno globoko dihanje pred potopom, kjer skoraj v popolnosti izdihamo ves CO2, ki je naš zaveznik in pomaga pri hitrejšemu dvigu na površino.Če ga izdihamo nam daje lažen občutek blaženosti in zmožnosti daljšega postanka na globini in zaradi tega se dalj časa zadržujemo na dnu, kjer se brez hiperventilacije sigurno ne bi. Poleg teh nevarnosti, ki sem jih opisal zgoraj je lahko kritično tudi samopoškodovanje pod vodo z opremo. Tako se je že dogajalo da se je puška zaradi poškodvovanega mehanizma sam sprožila in ranila lovca ali solovca. Zato je potrebno pametno ravnanje s puško. Druga nevarnost so noži in vrvice za ribe z ostrimi konicami, ki se z lahkoto zarijejo v mehka tkiva li roke. Ko končno odplavate v globino postanejo razmere popolnoma drugačne in bolj kompleksne. Zato je v tem trenutku pommebna koncentracija. Potrebno je misliti na veliko stvari in obenem ostati umirjen. Morje je polno raznih ostankov mrež, vrvic parangalov, laksov in starih vrš, ki so lahko še kako nevarne. Zato je dober in predvsem zelo oster nož v takih primerih rešilen. Meni osebno se je zgodila taka situacija na globini 28m, kjer sem se zapletel za stari parangal in se mi je vrvica ovila okoli gležnja. Verjetno bi manj izkušenemu ribolovcu, ki nima toliko kilometrine pod vodo, tak zaplet močno zmanjšal možnosti za varen dvig na površino. Sam sem odreagiral mirno in preudarno, izvlekel nož in si s tremi rezi omogočil pot na površino. Vsekakor je potrebno tukaj omenti tudi preudarnost in samozavest ribolovca. Skoraj vse nevarnosti pod vodo lahko lahko spravimo na minimum, če sami ne rinemo v ozke useke, se vlečemo pod kamne in forsiramo predolgo čakanje na dnu in predvsem uporabljamo pamet. Ker nobena riba ni vredna našega življenja. Če smo se ustavili pri ribah je ena od nevarnosti tudi strup različnih jadranskih rib. Najprej je tukaj morski pajek(pauk), ki ima prav tako kot škarpina in škarpoč strupene bodice na hrbtu in škržnih poklopcih. Zato so kvalitetne rokavice zelo pomemben dodatek. Druga nevarnost je nepravilno nošenje rib takrat ko lovimo na odprtem delu morja ali zunanjih otokih. Tam je nevarnost srečanja z morskim psom povečana, če krvaveče ribe nosimo za pasom. Imamo zelo poučen primer našega podvodnega ribolvca na otoku Vis, kjer ga je od zadaj napadel beli morski pes in mu skoraj odgriznil desno nogo. Samo prisebnosti lovca in prijateljev, ki so bili blizu se je zahvaliti, da fant preživel in sedaj normalno plava in hodi. Zato je pomembno, da ribe če je le mogoče obešamo na signalno bojo, ki jo vlečemo za sabo. Imamo še nekaj manjših nevarnih organizmov, ki jih vsi dobro poznamo npr. meduze, vlasulje in morski ježki katere bodice vsi predobro poznamo. To moje pisanje zgleda na prvi pogled precej zastrašujoče vendar je potrebno povdariti, da je podvodni ribolov resnično lep šport ob upoštevanju teh stvari, ki sem jih napisal. Potrebno je delovati preventivno, da do nih ne pride, ker je lahko hitro prepozno. Pri tej dejavnosti je najbolj pommebno spoštovanje narave, njenih zakonitosti, vaših sposobnosti. Ko se odpravite v vodo je potrebno imeti na umu, da nekaj kilogramov ribe ni vredno izgubljenga življenja. Srečno !
Uporabniški avatar
boris
Pridružen: 08 Sep 2018, 10:53

Re: NEVARNOSTI POD VODO

Odgovor Napisal/-a boris »

Mare, odličen prispevek. vse pohvale :!:
Teden na morju je več vreden kot celi dopust :!:
LP
Boris
Uporabniški avatar
Harry
Pridružen: 18 Okt 2018, 11:41

Re: NEVARNOSTI POD VODO

Odgovor Napisal/-a Harry »

Tisto bridko izkušnjo na Visu je imel Damjan Pesek, brat od Rosvite kmalu po tem ko se je v družbi najin kolega pošalil, da bo enega od naju ugriznil cucek v rit , ker sva toliko v vodi.
Ježkove bodice vam lahko ostanejo v koži tudi več let in povzročajo težave, meni je na kolenu ena delala probleme 10 let, dokler ni sama prišla ven.
Kolega je pri čiščenju maske z algami dobil v masko neko majceno ožigalko in skoraj oslepel.
Meni je pri oblačenju obleke v vodi na hrbet prišla majhna meduza, ki sem jo z obleko pomečkal na kožo; slečen sem bil v trenutku, obleka je bila fuč tudi po pranju z blagim lugom.

Še dve nevarnosti pri potapljanju sta pomembni, saj lahko nastopita v obeh primerih, na dah ali z opremo in pri obeh je naj nevarnejša vrtoglavica in izguba orentacije.

Alterbarični vertigo nastopi če kljub prehladu uspemo nekako izenačiti pritisk in se potopiti 10 ali vec metrov globoko.
Ko se vračamo eno uho ne izenači kot drugo in pride do razlike tlakov v obeh notanjih ušesih kar ima za posledico vrtoglavico, slabost , napačno orientacijo( ne plavamo ven ampak vstran), tudi panika in bruhanje sta možna, če nadaljujemo hiter dvig se zadeve še poslabšajo.
Prva pomoč je, da se prenehamo dvigovati in poskušamo izenačiti pritisk kot da bi se hoteli potopiti. S tem izenačimo potenciale v obeh ušesih in zadeva se umiri, čez nekaj metov spet ponovimo in počasi izplavamo!

Asimetrična kalorična stimulacija nastopi pri potapljanju s kapuco, če vam eno uho zalije hladna voda, drugo uho pa je še vedno na toplem. Posledice so podobne, kot pri alterbaričnem vertigu, tudi smrtni primeri so bili.
Prva pomoč je sila enostavna, odmaknemo kapuco še pri drugem ušesu in ga s tem ohladimo na isto temperaturo in s tem izenačimo potenciale.

Lahko omenimo še praznenje maske, tudi na dah, za to da se privadimo na nelagoden občutek ob zalitju obraza s hladno vodo.
Večina izkušenih potapljačev pred pričetkom potapljanja sname in nazaj nadene masko nekaj metrov pod površino, da se telo privadi na šok ki bi nastopil, če pride do snetja maske pri dnu, kjer je voda bistveno hladnejša.
Morski Vuk
Odgovori