Nakup gumenjaka - 4m

Odgovori
Uporabniški avatar
Gumko
Pridružen: 18 Okt 2018, 12:15
Kraj: Ljubljana

Nakup gumenjaka - 4m

Odgovor Napisal/-a Gumko »

Pozdravljeni, sezone sicer še ni konec vendar se počasi že pripravljam na novo. Trenutnnega gumenjaka (3m, 5km) bom po koncu sezone prodal in kupil drugega.

Želja je kupiti med 3 in 4 metri dolgega gumenjaka. Nanj bi rad dal 20km motor. Ker čoln vsakič vlečem iz morja je teža tudi pomembna. Zanima me vaše mnenje o gumenjakih z napihljivim dnom - recimo Zodiac Cadet Fastroller (sicer je pri dolžini 3.6m največja moč motorja 15km), ali mogoče Honwave T38 IE2 (max moč 25 km), Zodiac Futura Mark (max 30km). Na 20km sem se omejil zaradi teže motorja (25km 4 taktni motorji so že precej težji). Ali so boljša izbira gumenjaki z aluminijastimi podnicami? Ima smisel gledati starejše 2T motorje (zaradi teže)?

Žal sem malce omejen z prostorom, zato mora biti gumenjak zložljiv.

Že v naprej se vam zahvaljujem za delitev vaših izkušenj in nasvetov! :)
Pamet nas je lovila, a bili smo hitrejši! :D
Uporabniški avatar
kojoti
Pridružen: 20 Jan 2019, 19:40

Re: Nakup gumenjaka - 4m

Odgovor Napisal/-a kojoti »

Od naštetih po moje najbolj trpežen Zodiac Futura Mark in gre na njega 4T motor. Švaba ga je pustil kolegu, ker frči po zraku. Lahko vprašam, če ga ima še ali so ga že miši poglodale.
Uporabniški avatar
Harry
Pridružen: 18 Okt 2018, 11:41

Re: Nakup gumenjaka - 4m

Odgovor Napisal/-a Harry »

Če je pogoj zložljivost, bi vsekakor izbral zodiac futuro 2 ali 3 . Imeli smo klubski zodiac futuro 4,7m in 25 KM 2t yamaho, ki je zglisiral s 4 potaplači z opremo cca 500kg.
Honda bi odsvetoval, ker smo imeli s 400alu stalne probleme z lomlenjem podnic.
Težje boš dobil dober 2t motor, Stare Yamahe so redke in noben jih noče prodat, ker delajo.
Novi 2t pa so zaradi direktnega vbrizga težji in zelo občutljivi na vodo v gorivu
Morski Vuk
Uporabniški avatar
Gumko
Pridružen: 18 Okt 2018, 12:15
Kraj: Ljubljana

Re: Nakup gumenjaka - 4m

Odgovor Napisal/-a Gumko »

Hvala za vaše napotke. Imam še kar nekaj časa in res bi rad dobro premislil. Sedaj me moji domači namreč nagovarjajo naj kupim gumenjaka s trdnim dnom in prikolico. Mogoče imajo prav. Verjetno je res kar velik podvig v avto poleg dveh otrok in vse možne prtljage še gumenjaka in 20km motor stlačit. V kolikor pa imam čoln na prikolici pa lahko (vsaj tako predvidevam) del prtljage zložim še na čoln in ga pogrnem s cerado. Prostor za zimovanje prikolice pa bom tudi že dobil (čoln bi imel na podstrešju).

Je glede na večjo težo gumenjakov s trdnim dnom sploh mogoče dnevno tak čoln spuščati v morje (4m + 20km)? Trenutno imamo namreč prikolico na pavšalu in imam čoln parkiran kar na parceli.

Kateri gumenjaki bi prišli v poštev?

Recimo takšna varianta:


Hvala
Pamet nas je lovila, a bili smo hitrejši! :D
Uporabniški avatar
Harry
Pridružen: 18 Okt 2018, 11:41

Re: Nakup gumenjaka - 4m

Odgovor Napisal/-a Harry »

Jaz uporabljam za hitro spuščanje po rampi kar štirikolesnik, ki je praktičen zaradi majhne velikosti in velike moči. Uporabljam Yamaho Grizzly 700, ki z lahkoto opravi spust in dvig 700kg teže.
Prikolica ki jo boš vsakdan namakal, kmalu ne bo več za na cesto, ker bodo ležaji fuč, predlagam , da si za to omisliš nerjavečo prikolico samo za po kampu!
Čoln 370 bo za 4 člansko familijo zelo utesnjen in tudi 20 konj bo premalo. Jaz bi razmišljal o 4,2 do 4,7m in 40 do 60KM.
Morski Vuk
Uporabniški avatar
Gumko
Pridružen: 18 Okt 2018, 12:15
Kraj: Ljubljana

Re: Nakup gumenjaka - 4m

Odgovor Napisal/-a Gumko »

Pozdravljeni,

zanima me če ima kdo izkušnje z naslednjimi gumenjaki:

https://bestway.si/coln-sunsaille-hydro ... -m-x-46-cm

Dobil sem ponudbo za rabljenega (2 leti). Ugodna cena, teža in ohranjenost so tiste stvari, ki me nekako prepričujejo v nakup. Zanima pa me ali je glede na ceno čolna realno pričakovati, da je kvaliteta v razredu honwave (glede na podobno ceno).

Lp
Pamet nas je lovila, a bili smo hitrejši! :D
Uporabniški avatar
Harry
Pridružen: 18 Okt 2018, 11:41

Re: Nakup gumenjaka - 4m

Odgovor Napisal/-a Harry »

Omenjeni čoln ima mehko dno, ki je narejeno kot sup, to pomeni da se bo pri glisiranju z 25 konji zvijal in skakal, sploh če bo zadaj 4 taktni 25 km motor. Sem imel podobno kombinacijo za prevoz potapljačev.
Honda 400 z alu podnicami, ki so se stalno lomile in Yamaho 30km 2t. Čeprav je bil čoln deklariran za 40ks, to ni bilo v redu. Po 5 letih je bil KO.
Ti čolni so za 2 osebe brez prtljage in lahek dvotaktni 20 ks motor, ki nima vec kot 30kg.
V vseh ostalih kombinacijah se vede kot leteča copata.
Morski Vuk
Uporabniški avatar
tyson
Pridružen: 17 Sep 2018, 13:21

Re: Nakup gumenjaka - 4m

Odgovor Napisal/-a tyson »

Do letos sem imel 4m Honwave...kot drugi lastnik lahko rečem, da je rok trajanja temu čolnu, neglede kako ga doš vzdrževal, 10 let...PVC tubusi...
Dobro razmisli o tem, ker boš imel lahko kasneje težave...in če lahko, poišči hypalon gumenjaka, kker se ga lahko lažje popravi, če se kaj razlepi...meni se je odprl po šivu, popravilo pa bi bilo edino smiselno, če bi menjal komplet tubuse... ena od firm ki to počne je Sea Wave Marin iz Radovljice... pa nisem šel v to, raje sem si omislil PET polyetilen-ski čoln...daleč od gumača od sedaj naprej.
Razmisli!
...bolje ispasti glup, nego iz brzog voza...
Uporabniški avatar
kojoti
Pridružen: 20 Jan 2019, 19:40

Re: Nakup gumenjaka - 4m

Odgovor Napisal/-a kojoti »

Če le lahko vzami gumenjak iz hypalona in plastično dno. Izrazit V dno pri tej dolžini 4m ni tako pomemben, tako da so odlični čolni tudi z bolj plitkim dnom kot je Dumi, Marinar, Sava... super pa je kak Lomac, BWA,...in če je bil gumenjak vsaj malo vzdrževan in rabljen samo med sezono je še vedno dober tudi po 10 letih in bo zdržal več kot novi PVC gumenjak
Uporabniški avatar
Harry
Pridružen: 18 Okt 2018, 11:41

Re: Nakup gumenjaka - 4m

Odgovor Napisal/-a Harry »

Gumko napisal/-a:
09 Jul 2019, 08:19
Je glede na večjo težo gumenjakov s trdnim dnom sploh mogoče dnevno tak čoln spuščati v morje (4m + 20km)? Trenutno imamo namreč prikolico na pavšalu in imam čoln parkiran kar na parceli.
Jaz vozim gumenjak 5.5m na prikolici z Yamaho Grizzly 700, ki je homologirana za 550kg. Vse skupaj ima 700kg vendar gre tudi v klanec brez problema.
20km bo premalo, če so otroci majhni bo 30km komaj zadosti.
Svetoval bi ti rib 4,2 do 5m z 30 do 75km, trenutno imam v opremljanju rib480 z 60 Evinrude in profi sonarjem Lowrance elite 7hdi, cena bo verjetno nekje okoli 16k€, vse novo!
Morski Vuk
Odgovori