RECEPTI ZA PRIJATELJE FRANKO PREGELJ

Pregelj 58
Pridružen: 15 Sep 2018, 11:11

RECEPTI ZA PRIJATELJE FRANKO PREGELJ

Odgovor Napisal/-a Pregelj 58 »

Pozdravljeni po dolgem času !
No, pa smo dobili svoj FORUM, '' Nautika-ribolov.si ''
Zelo sem vesel, da bomo ponovno skupaj prebirali naše dogodke in še marsikaj lepega in dobrega. Odločil sem se, da bom mojo prvo objavo posvetil KULINARIKI. Seveda na račun otvoritve novega foruma ''Navtika- ribolov.si

ZOBATEC S KOZICAMI NA POSTELJICI IZ POJOČE TRAVICEIN KOSTANJI


SESTAVINE ZA 20 OSEB : ZBATEC 2,5 KG
KOZICE V SLANICI 1 KG
SALATINA TRO BARVNA DBER KG
KUHAN OLUPLJEN KOSTANJ
4 LIMETE
JUŠNA ZELENJAVA
1DL KISA, 1DL VINA BELEGA
DOBRO OLJČNO OLJE
SOL, POPER
10 L DOBREGA BELEGA VINA ZA PRIJATLE

NO PA ZAČNIMO :
Najprej si dobro umijemo roke !!!!! Očistimo zelenjavo. V velik lonec ali globok pekač damo jušno zelenjavo, solimo, popopramo, zalijemo z vodo in kuhamo 45 min.Ugasnemo, dodamo kis in vino ter položimo ZOBATCA v posodo. Prižgemo plin in kuhamo na zelo majhnem ognju 40- 50 min. 1kg ribe 20 min kuhanja. Nato damo zobatca v pekač, da se nekoliko ohladi. Očistimo ga od kosti in z vilicami zdrobimo bolj na grobo. PAZI NE MEČKAMO. Dodamo precejene kozice, posolimo popopramo, dodamo sok 2h limet, nekaj tekočine od kozic ali juhe in zabelimo z dobrim oljčnim oljem. Narahlo zmešamo in pokrijemo s pvc folijo. Pustimo počivati, marinirati 1uro, ne v hladilniku.
2 limete zelo natanko narežemo, na mašino , dodamo k očiščeni salatini, posolimo popopramo, pokapamo z oljčnim oljem , narahlo premešamo.
Položimo na pladenj, po sredini damo mariniranega zobatca s kozicami, potresemo s sesekljanimi kostanji, še malo popopramo in krepko pokapamo z dobrim oljčnim oljem. Postrežemo z domačim kruhom in seveda brez dobrega vina ne gre.

DOBER TEK, PA LEP POZDRAV : Franko Pregelj
Uporabniški avatar
Bruno
Pridružen: 17 Sep 2018, 14:31

Re: RECEPTI ZA PRIJATELJE FRANKO PREGELJ

Odgovor Napisal/-a Bruno »

Uh, sem kar lačen postal. Mi je začelo kruliti... :D
Mirno morje in dober prijem!
Uporabniški avatar
boris
Pridružen: 08 Sep 2018, 10:53

Re: RECEPTI ZA PRIJATELJE FRANKO PREGELJ

Odgovor Napisal/-a boris »

:)
Zobatec je že dostavljen ;)
Teden na morju je več vreden kot celi dopust :!:
LP
Boris
Uporabniški avatar
Iztok
Pridružen: 18 Sep 2018, 12:01
Kraj: Lj.-Trzin-Ribiško naselje

Re: RECEPTI ZA PRIJATELJE FRANKO PREGELJ

Odgovor Napisal/-a Iztok »

Na naslednjem srečanju v Mengšu bo torej odlična pojedina.
Franko me bo veselilo, da se zopet vidimo
LP Iztok
Pregelj 58
Pridružen: 15 Sep 2018, 11:11

Re: RECEPTI ZA PRIJATELJE FRANKO PREGELJ

Odgovor Napisal/-a Pregelj 58 »

Pozdravljeni prijatli. Ni problema. Samo zmenit se je treba.
LP Franko Pregelj
Pregelj 58
Pridružen: 15 Sep 2018, 11:11

MORNARSKA KARBONARA

Odgovor Napisal/-a Pregelj 58 »

LP Moram napisati par receptov za hitro in enostavno pripravo, predvsem pa odličnega okusa. Enostavno tudi za večjo klapo. Slišali ste za KARBONARO. A tokrat bom napisal recept za MORNARSKO KARBONARO.
RECEPT ZA 8 OSEB :
1kg pedočov , 3 stroke česna, 4 cela jajca, ali samo rumenjakov, 1 čebula, šopek petršilja, 8 žlic oljčnega olja, sol poper, kdor želi še malo čilija, najmanj 1kg špagetov.
Pedoče očistimo, jih damo v posodo in kuhamo, dokler se ne odprejo. Damo jih na cedilo, tekočine ne zavržemo. Odstranimo lupino, nekaj pa jih pustimo v lupini za dekoracijo. V kozico v kateri so se kuhali pedoči damo oljćno olje, dodamo na lističe narezano čebulo in nasekljan česen. Na hitro prepražimo in zalijemo s tekočino od pedočov. Solimo, popopramo dodamo pedoče in pokuhamo še 3 minute. V slan krop damo kuhati špagete in jih skuhamo AL DENTE. Petršilj nasekljamo. Precejene Špagete stresemo v posodo s pedoči dodamo stepena jajca in sesekljan petršilj. Mešamo dokler jajčka ne zakrknejo. Probamo, če je potrebno dosolim, popopramo, lahko malo čilija in serviramo. Pa dober tek ob dobrem belem vinu, priporočam vina ZGONIK, preverjeno z moje strani. SREČNO 2019 VAM ŽELIM. LP Franko Pregelj
Uporabniški avatar
boris
Pridružen: 08 Sep 2018, 10:53

Re: RECEPTI ZA PRIJATELJE FRANKO PREGELJ

Odgovor Napisal/-a boris »

Franko, hvala za recept. Ali je tudi kakšna slika :?:
Teden na morju je več vreden kot celi dopust :!:
LP
Boris
Uporabniški avatar
Bruno
Pridružen: 17 Sep 2018, 14:31

Re: RECEPTI ZA PRIJATELJE FRANKO PREGELJ

Odgovor Napisal/-a Bruno »

U, mater, preprosto in fino mora biti! Dobra ideja! Probam takoj ob priliki!

Se mi sline cedijo... :D :D :D
Mirno morje in dober prijem!
Pregelj 58
Pridružen: 15 Sep 2018, 11:11

Re: RECEPTI ZA PRIJATELJE FRANKO PREGELJ

Odgovor Napisal/-a Pregelj 58 »

Lep pozdrav !
Ne vem več, kaj početi. Rib ne morem loviti, samo kavč - hladilnik - kavč......
En recept za obuditev vonja po morju.

LOVKE ORJAŠKEGA LIGNJA Z ZELENIMI OLIVAMI NA RUKOLI - hladna predjed

POTREBUJEMO:
1kg orjaškega lignja
0,5kg krompirja
20dag oliv brez kosti - zelene ali črne
jušna zelenjava
1 limona
sol, poper, dobro oljčno olje
rukola, svež peteršilj, strok česna

V lonec damo jušno zelenjavo in kuhamo da zavre, posolimo in damo kuhati lovke. Ko so lovke kuhane vzamemo iz juhe, ter pustimo, da se ohladijo. V isto juho damo kuhati krompir. Ko je kuhan, ga olupimo in ohladimo. Lignje narežemo kot hobotnico in damo v skledo, dodamo narezan krompir, razpolovljene olive. Dodamo sesekljan česen in petešilj, sok limone, precej dobrega oljčnega olja, posolimo in popopramo. Pripravljene lignje pokrijemo s folijo in pustimo počivati 3 ure ne v hladilniku. Na oval damo rukolo, popopramo malo posolimo pokapamo z dobrim oljčnim oljem. Marinirane lignje damo na rukolo. Po lignjih lahko potresemo z zrni granatnega jabolka, ribeza, koščki jagod....

Obvezno servirati z dobrim belim vinom. Priporočam ZGONIKOVO macerirano Malvazijo

Pa dober tek
LP Franko Pregelj
Uporabniški avatar
Iztok
Pridružen: 18 Sep 2018, 12:01
Kraj: Lj.-Trzin-Ribiško naselje

Re: RECEPTI ZA PRIJATELJE FRANKO PREGELJ

Odgovor Napisal/-a Iztok »

Pozdravljen Franko

Hvala za recept. Ga bom ob priliki testiral. Pravkar smo imeli za kosilo dagnje po Korziško (s karijem in smetano) njami.

Nisem ne vem kaj za kuho vendar, ko smo na ribičiji so me še vedno pohvalili, ko sem kaj pripravil. Največkrat gre za čisto improvizacijo s tem kar imam. Pred leti sem imel priliko jadrat v ekipi pravosodja s šefom kuharjev z Doba. Pred mrakom je ujel kakšno ribico, par rakov, dodal nekaj školjk in iz nič naredil božansko ribjo juho za 6 lačnih. Takrat sem videl, da ob morju skoraj ne moreš biti lačen, če le imaš še kaj za zakuhat riž, krompir ali testenine. Si že jedel rižoto z motarjem? To je tista zelena mesnata rastlina, ki raste do par metrov od morja na skalah. Fantastično se ga da kombinirat tudi v hladnih morskih solatah, ker okus zaključi podobno kot limona. Izgled je bolj pristno morski kot limona.

Morski koprc ali motar
Slika
Odgovori