Sonarji in Chirp tehnologija

ib20
Pridružen: 27 Dec 2020, 18:33

Re: Sonarji in Chirp tehnologija

Odgovor Napisal/-a ib20 »

Živjo,
Še enkrat se obračam na vas v upanju da bo kdo odgovoril in povedal kako nastavi fishfinder.
Jaz imam Fishfinder Lowrance Elite 7 Ti2 in sondo Airmar TM150M. Za iskanje lignjev omenjate frekvenco 133kHz. Zanima me kako imate nastavljene parametre (občutljivost, colorline,..oz. druge nastavitve) in pa kako naj bi se videle ribe na ekranu, ki so ješka lignjem (zaslonski posnetek??). In pa nastavitve, ko lovite belo ribo (zobatec, kovač,...) pri dnu.
Hvala in dober prijem.
Lp
Igor
Enec
Pridružen: 19 Apr 2020, 21:33
Kraj: Kočevje

Re: Sonarji in Chirp tehnologija

Odgovor Napisal/-a Enec »

Jaz lignjev še nisem lovil, mi to ni zanimivo. Ampak očitno se bom mogu prisilit, ker “taprava” riba ne pali toliko na kovino in silikon. Drugače jaz pustim na medium chirp, gain imam na auto in po potrebi dodam +/-2, odvisno kaj loviš in globina.
Colorline pa imam od 76-80.

Lignji naj bi se zadrževali v okolici jate majhne ribe. Takšna je teorija, seveda pa v praksi nisem izkusil, ker kot pravim jih še nisem lovil.

Prilagam par slikc sondiranja iz dopusta.
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Peter
Pridružen: 22 Nov 2018, 19:33

Re: Sonarji in Chirp tehnologija

Odgovor Napisal/-a Peter »

Lignji. :D
Jaz iščem gmoto pikic na kupu na podnu,ampak ni vedno ligenj zraven.
Jaz si nič ne predstavljam na FF, imam pa 4ko.
Enkrat sem gledal posnetek na YouTube "lowrence squid", nekaj podobnega.
Lp
ib20
Pridružen: 27 Dec 2020, 18:33

Re: Sonarji in Chirp tehnologija

Odgovor Napisal/-a ib20 »

Hvala obema.
Jaz poskušam loviti zubatce, letos sem enega ujel na šnjura in pa šest na lignja, spašujem zato, ker mi je lignja zelo težko ujeti, do sedaj sem imel naštimano na 133kHz, kot je govoril Boris, gain na 84 in colorline na 30, ampak to ni to, ker ga ujamem redko oz. ga moram zelo dolgo loviti, zato sprašujem če kdo ve za boljše nastavitve, mogoče se javi Boris in napiše kako ima nastavljeno on in pa njegov prijatelj iz Hr, kjer pokaže kako se z Airmarjevo sondo nastavi 133kHz.
Hvala vsem in Lp.
ib20
Pridružen: 27 Dec 2020, 18:33

Re: Sonarji in Chirp tehnologija

Odgovor Napisal/-a ib20 »

Enec, nastavil sem fishfinder, kot si omenil in takoj ujel dve lignji.
Hvala še enkrat.
Lp
Enec
Pridružen: 19 Apr 2020, 21:33
Kraj: Kočevje

Re: Sonarji in Chirp tehnologija

Odgovor Napisal/-a Enec »

Super. :D
Očitno bom moral začet tudi sam loviti lignje :lol:

Kako se ti vidi na ekranu kjer si jih ujel? Katero barvno shemo imaš nastavljeno? Jaz imam 13.

Lp
ib20
Pridružen: 27 Dec 2020, 18:33

Re: Sonarji in Chirp tehnologija

Odgovor Napisal/-a ib20 »

Tudi sam sem nastavil 13, prej sem imel 1, se lepše vidi. Pri dnu se vidi zeleni oblakec z vmesnimi rdečimi madeži, pri meni na ca. 31m globine. Gain sem nastavil na auto, colorline pa je bil na ca. 65, ker če je več je preveč smeti, verjetno za večje globine nastaviš na več. Kaj pa še drugi parametri, bistrost vode, ping, scroll,...
Enec
Pridružen: 19 Apr 2020, 21:33
Kraj: Kočevje

Re: Sonarji in Chirp tehnologija

Odgovor Napisal/-a Enec »

Ping imam na max, scroll pa na normalno. Površinsko bistrino imam izključeno oz. minimum.
Enec
Pridružen: 19 Apr 2020, 21:33
Kraj: Kočevje

Re: Sonarji in Chirp tehnologija

Odgovor Napisal/-a Enec »

Če komu pride prav info.. menjal sem Lowrance Elite TI za Lowrance HDS gen3. Ta ima dva vhoda za sondo. Črni 9-pin za structure scan in modri 7-pin za 2D sonar. Airmarjevo sondo TM150 črni konektor ne prepozna, tako da sem kupil adapter konektor iz 9-pin na 7-pin. Obstajata dva takšna kabla. Če je sonda Chirp, mora bit kabel XiD! Drugače ne bo delalo. No sedaj HDS prepozna sondo avtomatsko, enako kot na prejšnjem Elite TI. Sem pa nekaj bral na facebooku, da se lahko pri Airmarjevi Chirp sondi uporablja poleg Chirpa in ročnega vnosa frekvence tudi dve frekvenci hkrati :)

Primer:

Ekran razdeliš na dva dela, na enem nastaviš npr. frekvenco 95khz ki ima širok snop, na drugem pa npr 155khz za boljši detajl dna. Lahko uporabljaš na enem delu M-Chirp, na drugem pa določeno frekvenco npr. 133khz, ki naj bi bila primerna za detekcijo lignjev. Zanimivo. Bo treba probat na vodi. Kdor ima Lowrance in Airmarjevo Chirp sondo, naj proba.

Lp
Uporabniški avatar
jft
Pridružen: 04 Sep 2018, 16:31

Re: Sonarji in Chirp tehnologija

Odgovor Napisal/-a jft »

Evo takole naj bi se videl ligenj na sonarju:
Odgovori