Bazen za živo vabo

Uporabniški avatar
Bruno
Pridružen: 17 Sep 2018, 14:31

Re: Bazen za živo vabo

Odgovor Napisal/-a Bruno »

Še avtomatika za ciklično delovanje črpalke, ko bo živa vaba čez noč (ali dan) čakala na uporabo...
Zgornja številka je čas delovanja v sekundah, spodnja čas pavziranja.

Slika
Mirno morje in dober prijem!
Peter
Pridružen: 22 Nov 2018, 19:33

Re: Bazen za živo vabo

Odgovor Napisal/-a Peter »

Ornk si se ti u tole spustu :D
Zj pa sam zubota še najdit, aja vabo še prej :lol:

Lp Peter
Uporabniški avatar
Bruno
Pridružen: 17 Sep 2018, 14:31

Re: Bazen za živo vabo

Odgovor Napisal/-a Bruno »

boris napisal/-a:
25 Apr 2019, 16:18
Super bazen le barva mi ni všeč. Črn bi bil ok.
Vidiš, mene pa črna moti, ker bi se voda v njej hitreje segrevala. Nimam možnosti dati posode v nek senčen prostor...
Mirno morje in dober prijem!
Uporabniški avatar
kojoti
Pridružen: 20 Jan 2019, 19:40

Re: Bazen za živo vabo

Odgovor Napisal/-a kojoti »

Pomožni bazen. V pramcu sidrniku je luknja v dnu čolna za dotok / odtok morja. Med vožnjo jo zaprem s čepom, da se bazen ne sprazne. Zadeva deluje. Pomanjklivosti so edino, da moram za dovolj morja v bazenu sedet spredaj, nekoliko težje se je znebit črnila in po razburkanem morju premik do pozicije ne sme biti predaleč, da vabo ne pretrese.
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Uporabniški avatar
Bruno
Pridružen: 17 Sep 2018, 14:31

Re: Bazen za živo vabo

Odgovor Napisal/-a Bruno »

Home made venturijeva cevka za dotok vode za bazen med hitro plovbo deluje BP tudi pri 20 in več vozlih... 👍👍👍
Edina slabost je špricanje vode za krmo... 🤔 Že imam idejo, kako bi lahko rešil... 💡
Mirno morje in dober prijem!
Deki
Pridružen: 06 Jun 2019, 07:59

Re: Bazen za živo vabo

Odgovor Napisal/-a Deki »

Bruno, a to imas eno pumpo za polnjenje, na mestu in med glisiranjem?
A imas kje za pumpo tudi kaksen ventil, da lahko zapres dovod vode, ce tega ne rabis?
Kje si pa nabavil elektroniko?

Lpd
Nikita
Pridružen: 27 Mar 2023, 21:43

Re: Bazen za živo vabo

Odgovor Napisal/-a Nikita »

Bruno napisal/-a:
06 Feb 2019, 13:29
Pozdravljeni!

Lani sem začel razmišljati o projektu bazena za živo vabo. Do sedaj sem uporabljal ta večje vedro od Jupola in potopno mini črpalko. Prva negativna stvar je bila pri iglah. Vedro premalo, ker so bile igle ukrivljene in zato niso mogle plavati. Sledila je hitra smrt. Druga pomanjkljivost črpalka brez nepovratnega ventila. Kakor to se je črpalka ustavila, je podtlak naredil svoje in skozi črpalko izpraznil vodo v vedru.
Ker sem v svojem 5m open fišermančku omejen s prostorom, in tudi na težo in njeno razporeditev moram gledati, sem razmišljal o posodi dimenzij cca 75(d) x 40(š) x 35(v) cm (Bauhaus - plastični Scuba Box). Druga varianta je pokrit bazen v predalu po sredini dolžini čolna (cca 100 x 30 x 20) - bom dal fotko gor.
V grobem je načrt takšen, da bi s potopno črpalko črpal v bazen, odtok pa https://sajeposlovnadarila.si/collections/obeski-za-kljuce bi si uredil preko drenažne odprtine na robu čolna z debelejšo cevjo (višek vode bi odtekal iz posode).
Kako imate vi urejeno zadevo? Kakšne črpalke uporabljate? Pritok in odtok vode? Velikost bazena s primerljivim čolnom?
Bom naložil fotke posode, prostora na čolnu in črpalke.
Za ribolov z živo vabo v manjših plovilih kot je 5-metrski open fišermanček lahko uporaba bazena za živo vabo predstavlja odlično rešitev za hrambo žive vabe. Pomembno je, da je sistem dobro zasnovan in se izogibate težavam, kot so zvijanje igel, izpust vode in druge težave.

Tukaj je nekaj korakov, ki jih lahko upoštevate pri načrtovanju in izdelavi bazena za živo vabo:

1. Izbira ustrezne posode: Uporaba plastične posode, kot je Scuba Box iz Bauhausa, je dobra izbira. Posoda mora biti dovolj velika za ustrezno količino žive vabe, hkrati pa mora biti primerna za prostor na vašem čolnu.

2. Izberite primerno črpalko: Pri izbiri črpalke je pomembno, da izberete potopno črpalko, ki je primerna za ta namen. Prav tako bi bilo koristno, če bi imela črpalka nepovratni ventil, da prepreči izpust vode, ko se ustavi.

3. Pritok in odtok vode: Postavite črpalko na dnu posode, da zagotovite učinkovito cirkulacijo vode. Za odtok vode lahko uporabite drenažno odprtino na robu čolna, kot ste že načrtovali. Prav tako poskrbite za ustrezno cev za odtok.

4. Velikost bazena: Velikost bazena je odvisna od količine žive vabe, ki jo želite hraniti. Pomembno je, da imate dovolj prostora za živo vabo, vendar ne preveč, da ne bi obremenili čolna.

5. Zagotovite dobro prezračevanje: Da bi se izognili težavam z zvijanjem igel, poskrbite za dobro prezračevanje v bazenu. Morda boste želeli dodati zračno črpalko ali majhno dovodno cev za kisik.

6. Redno vzdrževanje: Redno preverjajte črpalko, cevi in celoten sistem ter izvajajte potrebno vzdrževanje, da se izognete težavam.

Pri izdelavi sistema za živo vabo je pomembno, da se prilagodite svojim potrebam in omejitvam prostora na čolnu. S temi smernicami bi morali biti bolje pripravljeni za učinkovito hrambo žive vabe na svojem čolnu.
Peter
Pridružen: 22 Nov 2018, 19:33

Re: Bazen za živo vabo

Odgovor Napisal/-a Peter »

Jaz sem v staro hladilno 5cm nad vrhom naredil odprtino za odtok, v hladilno porinem daljšo cev z potopno Pumpo, ko se prastavljam izvlečem Pumpo, med panuliranjem mi ni treba.
Hladilno imam zadaj pri motorju, kjer črnilo lepo odteka.
Iglice in lignji preživijo.
Deki
Pridružen: 06 Jun 2019, 07:59

Re: Bazen za živo vabo

Odgovor Napisal/-a Deki »

Pozdravljeni

V teh mesecih, ko imam se coln doma, imam plan zmontirat bazen za zivo vabo.
Bazen bo hladilna torba mislim da 76 l, pumpo ze imam, problem mi predstavljajo nekaksne hitrr spojke.
To obvezno rabim, ker bazen - torbo, moram veckrat prestavit. Vem polnega vode ne bom prestavljal, ampak rabim.
Kaksne hitre spojke naj uporabim? Pvc ( gardena) ali obstaja kaj kovinskega?
Na kaj moram se pazit, poleg izpusta da gre voda res ven in ne v kokpit. Saj je tudi samopraznitveni, ampak……
Uporabniški avatar
jft
Pridružen: 04 Sep 2018, 16:31

Re: Bazen za živo vabo

Odgovor Napisal/-a jft »

Sam imam kar gardena plastične spojke in je OK.
Odgovori