ROSENJE MASKE

NovakM
Pridružen: 17 Okt 2018, 19:10

ROSENJE MASKE

Odgovor Napisal/-a NovakM »

ASPIRIN PROTI ROSENJU



O maskah za podvodni ribolov sem pisal kak mesec nazaj. Ker je človeško oko nezmožno razločno videti pod vodo je maska edina veza med očesom in podmorjem. Ko smo zelo pazljivo izbrali svoj tip maske, ki se odlično prilega obrazu, dobro tesni, je mehka in nasploh edina primerna za nas se pojavi največji problem – rosenje.
Še predobro se spomnim kakšne muke in slabo voljo sem prenašal ob svojih začetkih podovdnega ribolova, ko sem od očeta dobil podvodno masko Mares in se z njo podal raziskovat meni tako ljubo podmorje. Takoj ko sem nataknil masko na nos se je začela mantra. Maska se je rosila. Kaj vse bi takrat dal, da se rešim te frustracije in nepreglednih dimnih zaves, ki so se ustvarjale na steklih maske. Vsekakor moj problem ni bil samo moj saj so imeli enake probleme moji prijatelji, znanci in še kdo, ki je kupil novo masko. Če ste imeli sami takšen problem vam je popolnoma jasno koliko živcev vam je pobralo nenehno izpiranje maske ravno v trenutku ko sem vam je prikazalo kaj zanimivega pod morjem. Nič koliko krat ste napenjali oči, da bi skozi zamegljene oblačke ugledali svoj plen ali lepo školjko. Vse to ste trpeli, ker se vam enostavno ni več dalo že stotič poplaviti masko in izpirati stekla. Neverejtno do kod seže človeška iznajdljivost se verjetno najboljše vidi v podvodnem ribolovu. Potapljači so preizkusili tisoč in en trik kako se rešiti problema rosenja maske. Ena rešitev je bila uporaba posebnih tekočin v spreju, ki jih ponuja vsak proizvajalec podvodnih mask. Drugi so se vrnili nazaj k naravi in so preizkušali bolj naravne trike. Tako so začeli stekla maske drgniti z mehko zeleno travo, ki raste v plitkem delu priobalnega morja. Poznam človeka, ki je nekje slišal, da pomaga stekla maske natreti s surovim krompirjem in bo problem rosenja za vedno rešen. Nekateri so šli celo tako daleč, da so mazali zobno pasto in močna čistila za posodo. To je sicer za zelo kratek čas rešilo problem ni ga pa za zmeraj odpravilo. No, verjetno pa malo kdo pozna točen problem rosenja. V proizvodnji kjer maske izdelujejo je del, kjer celotno masko v komori izpostavijo silikonskemu poprhu in ta silikonski poprh zaide tudi na sama stekla maske in to povzroči v vodi rosenje le teh. Ne vem sicer kdo se je spomnil revolucionarne ideje proti rosenju a vsekakor je s tem rešil veliko živcev in slabe volje pod vodno gladino. Potrebujete samo preprosto napravo, ki jo kadilci dobro poznajo in to je vžigalnik ter malo dobre volje. Ko dobite novo masko jo enostavno pred prvo uporabo prižgite vžigalnik in plamen približajte steklom. Videli boste, da se začne ustvarjati tanek sloj temnih saj, ki se širi na vse strani stekla, ko se odvečni silikon topi. To ponovite na obeh steklih vsaj dvakrat. Postopek lahko naredite brez panike in strahu, da boste steklo poškodovali. Če dobro pogledate je na steklih oznaka »tempered« kar pomeni, da so stekla pred vgradnjo termično in kemično obdelana zaradi loma in večje trdnosti in jim plamen ne more do živega. Vsekakor se pa pred žganjem prepričajte, da imate masko s stekli in ne plastičnimi lečami ter pazite, da preveč in predolgo ne izpostavljate notranjega silikonskega dela okoli stekel ognju. Nato je potrebno te saje dobro oprati z milom in večjo količino vode. Če pa niste prav prepričani, da to zmorete sami poprosite prodajalca v specializirani trgovini kjer ste masko kupili, da vam on to opravi ali prosite kakšnega izkušenega podvodnega ribolovca za pomoč. Na koncu vam pa dam še en mali namig! Vedno predno gresto z masko v vodo namažite suha stekla , povdarek je na suha s slino(enostavno dobro pljunite v masko) in to delajte vsakič pred potopom. Sigurno pomaga.
Uporabniški avatar
tyson
Pridružen: 17 Sep 2018, 13:21

Re: ROSENJE MASKE

Odgovor Napisal/-a tyson »

Dober članek!
Vse je res!
No, vse te trike, vključno z vžigalnikom, poznam, pljunek je pa čista rutina! :D
...bolje ispasti glup, nego iz brzog voza...
Uporabniški avatar
kojoti
Pridružen: 20 Jan 2019, 19:40

Re: ROSENJE MASKE

Odgovor Napisal/-a kojoti »

Nikoli zgal maske in nikoli se mi ni rosila. Fotr mi je ze kot malemu pokazal, da jo zdrgnem z algami bele in rjave se bolje pa rumena spuzva, dobro sperem in gasa. Pljunek pa le za zacasno.
Uporabniški avatar
Harry
Pridružen: 18 Okt 2018, 11:41

Re: ROSENJE MASKE

Odgovor Napisal/-a Harry »

Še enkrat apeliram na vse, da pustite rumeno spužvo pri miru, ker jo na S Jadranu napada neka plesen in izginja!
Morski Vuk
Uporabniški avatar
kojoti
Pridružen: 20 Jan 2019, 19:40

Re: ROSENJE MASKE

Odgovor Napisal/-a kojoti »

Harry napisal/-a:
06 Jul 2019, 22:23
Še enkrat apeliram na vse, da pustite rumeno spužvo pri miru, ker jo na S Jadranu napada neka plesen in izginja!
obstaja kakšen članek?
Uporabniški avatar
Harry
Pridružen: 18 Okt 2018, 11:41

Re: ROSENJE MASKE

Odgovor Napisal/-a Harry »

Glej temo Podvodna maska, zadnji prispevek 15maj.
Res ne vem kaj vas moti, da apeliram na tiste, ki jim je mar, da pustijo še kaj živega v morju za naše naslednje generacije.
Ali pa ste nekateri kot tisti Rabljan, ki mi je rekel pred leti:
"Ma kakav fotolov; ubi ti ili če neko drugi, kad nestane svega čemo razmišlat o tome!"
Morski Vuk
Uporabniški avatar
kojoti
Pridružen: 20 Jan 2019, 19:40

Re: ROSENJE MASKE

Odgovor Napisal/-a kojoti »

Nisem spregledal. Nasprotno probal sem najti kakšne bolj obsežne informacije o temu. Žal brez uspeha, zato sem vas prosil, da objavite kaj več na to temo.
Uporabniški avatar
Harry
Pridružen: 18 Okt 2018, 11:41

Re: ROSENJE MASKE

Odgovor Napisal/-a Harry »

Pred leti sem prvič opazil rumene spužve, ki so ble v različnih stadijih bolezni, od malo sive, do popolnoma sive prekrite z belo kopreno. Ko sem vprašal vec slovenskih in hrvaških morskih biologov kaj se dogaja, so povedali da jih napada neka plesen, ki prihaja iz čistilnih naprav. S Jadran je bolj plitek, naseljen in ima več bioloških čistilnih naprav, ki v bistvu proizvajajo to plesen.
Če je spužva zdravain cela se ponavadi ne okuži, drugače pa je, ko jo poškodujemo s plavutjo ali ji utrgamo košček.
Sem na morju in bom slikal nekaj primerov v prihodnjih dneh!
Morski Vuk
Uporabniški avatar
Stopi
Pridružen: 22 Okt 2018, 15:43

Re: ROSENJE MASKE

Odgovor Napisal/-a Stopi »

Jaz sem lani kupil 2 novi maski, ki sta se neprestano rosili, sem pljuval in čistil, a ni pomagalo. Jeseni sem jih namazal z zobno pasto in spravil v klet. Prejšnji teden smo prišli na morje, maski sta bili še zmeraj lepo namazani s pasto, opral sem ju v morju in od takrat se nista niti 1x več zarosili. :-D
Uporabniški avatar
Harry
Pridružen: 18 Okt 2018, 11:41

Re: ROSENJE MASKE

Odgovor Napisal/-a Harry »

Hvala za informacijo stopi, običajno zadostuje ena noč s kalodontom in potem vsakič pljunek v suho masko, kot je poudaril Mare C, potem pa samo splakniti in gas!
Morski Vuk
Odgovori