Puška za podvodni ribolov

Uporabniški avatar
jft
Pridružen: 04 Sep 2018, 16:31

Puška za podvodni ribolov

Odgovor Napisal/-a jft »

Trenutno si ogledujem novo puško pa me zanima vaše mnenje.

Kolebam med pnevmatsko puško (konkretno Salvimar Vuoto 100 s koleščkom) in Elastiko (Salvimar V Pro 95 s koleščkom).

Do sedaj sem imel elestiko (Pathos open) pa nimam nekih izkušenj s pnevmatskimi.

Ali se splača razmislit v tej smeri ali ne. Vem, da so trenutno roler puške zelo popularne, vendar za parkrat na leto, kolikor jo uporabljam se mi zdijo predrage.

Hvala za mnenje.
Uporabniški avatar
VALTER
Pridružen: 09 Sep 2018, 05:30
Kraj: BRNIK

Puška za podvodni ribolov

Odgovor Napisal/-a VALTER »

Kaj svetujete prI nakupu nove ali rabljene puška za podvodni ribolov. :?:
Kateri model kupiti za začetnika?
In kakšno dovoljenje ali karto je potrebno imeti.Kolega, ki se rad potaplja na dah je rekel, da bi probal še to.
Sam se na to ne spoznam in sprašujem vas.

lp
ELGIN outboard motor.
Uporabniški avatar
Harry
Pridružen: 18 Okt 2018, 11:41

Re: Puška za podvodni ribolov

Odgovor Napisal/-a Harry »

Jft, vsaka ima svoje dobre in slabe lastnosti!
1 Hitrost napenjanja je pri klasicni elastiki bolj komplicirana in počasnejša, kot pri luftarci predvsem zaradi natančnosti napeljevanja vrvice pod elastkami, vendar imajo modernejse elastikače to boljše rešeno.
2. Okretnost v vodi je boljša pri novih elastkačah z nizkim prečnim profilom
3 Samo vzdrževanje je enostavno pri obeh od začetka potem pa so različni problemi pri obeh; več kasneje!
4 Zračna puška ima maximalno dolžino okoli meter, elastične pa tudi dosti več
5 Luftarca je glasna in ko enkrat ustreliš v radiju nekaj 100m vse ribe vedo da si tam
6 Začetna hitrost puščice pri elastiki je večja potem hitro pade, pri pnevmatiki je konstantna in ima večjo kinetično moč, tako da je bolj primerna za velike počasne ribe, elastika pa za bolj dinamičen lov.
7 Obstajala je puška Mirage, ki je imela dobre lastnosti obeh in nobene slabe, razen servisa. Ko se je pokvarila je ni znal popraviti noben drug razen Maresov pooblaščeni serviser, ki pa je sovražil podvoni ribolov, tako da je bla puška pri njem več mesecev, in je večina obupala in nehala loviti.

Ps Fotolov ima to prednost, da lahko isto ribo večkrat slikaš!
Morski Vuk
Gusar
Pridružen: 18 Okt 2018, 18:30

Re: Puška za podvodni ribolov

Odgovor Napisal/-a Gusar »

Walter, nakup nove puške ni nek velik strošek, da bi moral iskati rabljeno. No, če že najdeš kako velikosti 90 na gume, kar je za začetnika optimalna puška, jo kar vzami. Za podvodni ribolov na hrvaškem potrebuješ športno ribolovno karto.
Uporabniški avatar
Harry
Pridružen: 18 Okt 2018, 11:41

Re: Puška za podvodni ribolov

Odgovor Napisal/-a Harry »

Jaz bi za začetek svetoval novo puško na zrak dolžine 60cm, ki jo kasneje lahko uporabljaš za po lukjah, gumo si kupiš kasneje, ko točno veš, kaj ti je všeč.
Letna dovolilnica za 500kun se da kupit samo do konca februarja.
Morski Vuk
Uporabniški avatar
Bruno
Pridružen: 17 Sep 2018, 14:31

Re: Puška za podvodni ribolov

Odgovor Napisal/-a Bruno »

Gusar napisal/-a:
04 Jun 2019, 21:19
Walter, nakup nove puške ni nek velik strošek, da bi moral iskati rabljeno. No, če že najdeš kako velikosti 90 na gume, kar je za začetnika optimalna puška, jo kar vzami. Za podvodni ribolov na hrvaškem potrebuješ športno ribolovno karto.
Se strinjam z Gusarjem. 90cm gumarca (rabljena ali ne in dve gumi zaradi lažjega napenjanja - 14 ali 16mm) je optimalna dolžina. Puške na zrak ne bi uporabljal še posebej ne za šuljo, ki je za začetnike najbolj priljubljen način lova...
Mirno morje in dober prijem!
Uporabniški avatar
VALTER
Pridružen: 09 Sep 2018, 05:30
Kraj: BRNIK

Re: Puška za podvodni ribolov

Odgovor Napisal/-a VALTER »

Harry napisal/-a:
06 Jun 2019, 11:09
Jaz bi za začetek svetoval novo puško na zrak dolžine 60cm, ki jo kasneje lahko uporabljaš za po lukjah, gumo si kupiš kasneje, ko točno veš, kaj ti je všeč.
Letna dovolilnica za 500kun se da kupit samo do konca februarja.
Torej je za letos kolega že zamudil z dovolilnico :?:
ELGIN outboard motor.
Uporabniški avatar
Harry
Pridružen: 18 Okt 2018, 11:41

Re: Puška za podvodni ribolov

Odgovor Napisal/-a Harry »

Nekaj se je govorilo, da bo mogoče letos drugače, preveri pri Scubatom Črnuče.
Morski Vuk
Peter
Pridružen: 22 Nov 2018, 19:33

Re: Puška za podvodni ribolov

Odgovor Napisal/-a Peter »

Jaz sem začel z mares 75 open,po 2 letih sem pa nabavil drugo 95 na 2 elastiki
75 zdaj uporabljam za po luknjah.
Uporabniški avatar
VALTER
Pridružen: 09 Sep 2018, 05:30
Kraj: BRNIK

Re: Puška za podvodni ribolov

Odgovor Napisal/-a VALTER »

Harry napisal/-a:
06 Jun 2019, 11:09
Jaz bi za začetek svetoval novo puško na zrak dolžine 60cm, ki jo kasneje lahko uporabljaš za po lukjah, gumo si kupiš kasneje, ko točno veš, kaj ti je všeč.
Letna dovolilnica za 500kun se da kupit samo do konca februarja.
Hvala vsem za pomoč in nasvete. :)

Glede puške na zrak, kateri model priporočaš Harry? :?:
Kolikšen je domet s puško, naprimer z gumo ali na zrak?

lp
ELGIN outboard motor.
Odgovori