Podvodna maska

Mix
Pridružen: 13 Dec 2018, 22:38

Podvodna maska

Odgovor Napisal/-a Mix »

Zanima me katera maska za podvodni ribolov je najbolj primerna.
Nekje do 20m globine.
KANCLER
Pridružen: 08 Dec 2018, 11:51

Re: Podvodna maska

Odgovor Napisal/-a KANCLER »

Zdravo.

Mene pa zanima kaj je najboljsa resitev proti rosenju maske?

Lp
Uri1
Pridružen: 13 Sep 2018, 21:00

Re: Podvodna maska

Odgovor Napisal/-a Uri1 »

Profiji baje zažgejo silikone na steklih maske in je potem veliko bolje.
Jaz osebno sem si kupil nek spray od PAULINE proti rosenju stekel v avtomobilu in sem full zadovoljen. Najprej masko prešpricam nato jo z papirnatim brisačkam fino obrišem, potopim v morje in si jo dam gor.
NovakM
Pridružen: 17 Okt 2018, 19:10

Re: Podvodna maska

Odgovor Napisal/-a NovakM »

KANCLER napisal/-a:
24 Jan 2019, 13:03
Zdravo.

Mene pa zanima kaj je najboljsa resitev proti rosenju maske?

Lp
maske višjega cenovnega razreda se skoraj ne rosijo, res je, da se včasih nabere pri proizvodnji tanka plast silikona na lečah , previdno zažgeš, drugače je pljunek najboljše rešitev, vedno pred uporabo pljuneš v SUHO masko, razmažeš in splahneš , ko boš to pnovil x-krat se maska ne bo več rosila :lol:
Uporabniški avatar
tyson
Pridružen: 17 Sep 2018, 13:21

Re: Podvodna maska

Odgovor Napisal/-a tyson »

Hm, pljunek, goste fine alge-kot mah pomaga proti rosenju.
S pljunkom je vsakič pred potopom obvezen lik brisanja stekel, če ni ok seveda opazim ko sem v vodi, scufam nekaj alg, obrišem kot z robcem, splaknem z morjem in vedno je ok.

Nežno zažiganje notranje strani stekel pa samo, ko je nova maska v rokah! To se naredi samo enkrat, potem pa veselo pljuvaš vanjo.
...bolje ispasti glup, nego iz brzog voza...
Uporabniški avatar
Bruno
Pridružen: 17 Sep 2018, 14:31

Re: Podvodna maska

Odgovor Napisal/-a Bruno »

Tole Mares star liquidskin uporabljam... Brez težav s pritiskom maske na sinuse in pod nosom...

Slika
Mirno morje in dober prijem!
Uporabniški avatar
Harry
Pridružen: 18 Okt 2018, 11:41

Re: Podvodna maska

Odgovor Napisal/-a Harry »

Mix napisal/-a:
24 Jan 2019, 11:28
Zanima me katera maska za podvodni ribolov je najbolj primerna.
Nekje do 20m globine.
Za apneo so najbolj primerne maske s čim manjšim notranjem volumnom torej vsekakor maske z dvemi stekli.
Globinski rekorderji uporabljajo maske s polnilom, vendar za ribolov to ni primerno, ker zmanjšuje vidno polje.
Pri izbiri bodite pozorni na tesnenje in stik z nosom; če se ne morete prijeti za nos, potem ne boste mogli izenačiti, če vas drgne, pa tudi ne bo prijetno!
Masko dajte na sveže obrit obraz brez jemena in potegnite zrak skozi nos noter; če se prilepi in diha z vami, se primite še za nos in poskusite izenačiti.
Če je to v redu se med več dobrimi maskami odločimo na podlagi notranjega volumna in vidnega polja.
Idealne maske ni! Vsak si jo moraizbrati glede na obliko obraza in način izenačevanja.
Proti rosenju je porebno novo masko dobro razmastiti, potem pa vsakič pošteno pljuniti, dobro razmazati, splakniti in se ne več dotikatii stekel. Za ramaščevanje lahko uprabite kis za vlaganje, pasto za zobe, razne detergente ipd, samo brez abrazivov in brez mašcob, ki so v šamponih in milih.
Če boste žgali stekla obstaja velika verjetnost da boste uničili novo masko!

Za bolj fine obstajajo tudi pakirani "bosanski pljunki".
Morski Vuk
Gusar
Pridružen: 18 Okt 2018, 18:30

Re: Podvodna maska

Odgovor Napisal/-a Gusar »

Ko sem prodajalca v trgovini s potapljaško opremo vprašal, katero masko uporablja, je dejal, da že 35 let isto.
Ta odgovor vse pove, da iskanje idealne maske ni enostavno in če nekaj deluje, ne menjaj.
Uporabniški avatar
Harry
Pridružen: 18 Okt 2018, 11:41

Re: Podvodna maska

Odgovor Napisal/-a Harry »

Gusar napisal/-a:
11 Feb 2019, 22:31
Ko sem prodajalca v trgovini s potapljaško opremo vprašal, katero masko uporablja, je dejal, da že 35 let isto.
Ta odgovor vse pove, da iskanje idealne maske ni enostavno in če nekaj deluje, ne menjaj.
Sem imel velik problem pred leti ko je japonski Apollo prešel v ameriške roke in prenehal izdelovati model ki mi je ustrezal 28 let.
K sreči so na netu še isti modeli vendar na žalost samo v pink/transparent.
Drugače pa dobra maska zdrži do 8 let, seveda brez sončenja, krem, olj, goriv in topil.
Morska voda ji škodi le, ko se slana suši na soncu.
Morski Vuk
NovakM
Pridružen: 17 Okt 2018, 19:10

Re: Podvodna maska

Odgovor Napisal/-a NovakM »

Z privolenjem avtorja objavljam to !
PODVODNA MASKA IN DIHALKA
Če začnemo pri enem od najpomembnejši delov opreme, je to sigurno podvodna maska. Ta je okno v prelep svet podmorja in njenih prebivalcev in je eden od delov opreme, ki je najbolj pomemben za splošno dobro počutje pod vodo. Delimo jih glede na obliko, volumen, barvo, vidno polje in material iz katerega so. Znano je da podvodni ribolovci določene kose opreme kupujejo/mo zaradi nekih trendovski zadev in splošne uporabnosti. Včasih kupimo kak kos, ki ga že imamo a je ta modernejši, lepši. Vse to, koliko sem se jaz pogovarjal z podvodni ribolovci ne velja edino za masko. To je najbolj občutljiv del opreme, ki je večkrat nenadomestljiv. Ko pogovor nanese na zamenjavo maske smo si vsi edini, da je to najtežje zamenjat. Ni potrebno prav veliko pametovati, najboljša je tista, ki se najboljše prilega obrazu. To je vse lepo in prav, tudi ponudba mask je ogromna po obliki, barvi, velikosti in namembnosti a že, ko se odpravite po nakupih vam hitro postane jasno, da bo delo težko, ker je fizionomija vsakega obraza različna. Na kaj je potrebno paziti pri nakupu. Za začetek morate vedeti zakaj boste uporabljali masko, za podvodni ribolov, avtonomno potapljanje ali katero od drugih podvodnih aktivnosti. Na prvi pogled se vam bo zazdelo, da so vse maske enake. Sestavljene iz okvirjev z temperiranim steklom utopljene v silikonski okvir. Če se tukaj osredotočimo na podvodni ribolov je paleta mask že precej manjša. Moderne maske so narejene iz mehkega silikona, ki se veliko boljše prilega obrazu kot maske narejene iz klasične gume. Vsi vemo, da guma na UV žarkih in soli začne zgubljat svojo prožnost. Zato so proizvajlci mask iz silikona šli še naprej. Maske so setavljene iz dve ali celo treh trdot slikonov. Najmehkejši del je okoli prileganja na nosnem delu in predelu čela, trši del, pa tam kjer so vpeta stekla. Mehkejši del dviguje stopnjo prileganja in predvsem pri večurnem lovu poskrbi za udobnost. Maska med potopi pritiska na čelo in nos zato je to še kako pomembno. Druga zelo pomembna stvar pri izbiri maske je njena barva. Potrebno je omeniti, da prozorne maske niso primerne za podvodni ribolov zaradi odbleskov na steklo skozi prozorni del silikona. Take maske so primerne za avtonomno potapljanje. Zaradi tega imajo proizvajalci mask za podvodni ribolov izključno maske v črni, rjavi, zeleni in mimetičnih barvah. Maska mora imeti tudi dovolj prostora okoli nosnega dela za nemoteno stiskanje nosu pri izenačevanju v globinah. Vidno polje je še ena od stvari na katero je ob nakupu potrebno nekaj vedeti. Sicer ni strogega pravila ampak navadno je širina vidnega polja povezana za namembnostjo maske v podvodnem ribolovu. Praksa je pokazala, lovci navadno uporabljamo samo eno masko za vse vrste ribolova. Zato proizvajalci mask stremijo k temu, da ustvarijo masko s čim manjšim volumnom in čimvečjim vidnim kotom. Manjši volumen je pomemben pri globinskih potopih kjer ni potrebno skozi nos vpihavati prevelike količine predragocenega zraka, vidni kot pa so toliko povečali, da še ni vinjetnega popačenja ob straneh kar pa v globinskem lovu ni prav pomembno, ker ima lovec med padanjem proti dnu dovolj časa za temeljit pregled terena. Pri ribolovu v plitkem je odločilnega pomena. izbrati masko z velikim vidnim poljem, (volumen tukaj ni toliko pomemben) in dobrim pregledom preko zgornjega roba. Znano je namreč da podvodni ribolovec za čas plitkega čakanja in zalezovanja ob obali večino časa gleda preko zgornjega roba, da čimprej otkrije mogoči plen. Poleg dobre maske je pomemben dodatek dihalka. To je pripomoček, ki ga ne smemo zanemariti, saj je prav od tega pripomočka odvisna naša varnost v smislu količine vdihnjenega zraka pred potopom. Dihalka naj bodo preprosta sestavljena iz dveh kosov, ustnik naj bo iz silikonske mase tako, da bo ustrezal vašem ugrizu. Za podvodni ribolov niso najbolj primerne maske s spiralasto cevjo, dodatnimi ventili za ispust vode in kričečimi barvami. Izberite preprosto, mehkješo dihalko. Če veliko lovite po luknjah so zelo primerne dihalke iz poplnoma mehkega silikona, ki se med pregledom luknej ne zagozdijo saj je to lahko zelo nevarno. Če na kratko povemo še da se dihalka po tem ko smo se nadihali in odločili zaplavati v globino odstrani iz ust. Nekateri jo celo popolnoma odstranijo in jo držijo v roki ali zataknejo za pas. Tako ne moti med pregledom terena in ob skrivanju po usekih ne izda lovca. Če strnem, vzamite si čas za izbiro ustrezne maske in dihalke, preizkusite več modelov tudi pod pritiskom(izvlecite zrak), da vidite prileganje in morebitno tiščanje na kosti.
Odgovori