Gumenjak vs plastičen čoln

Uporabniški avatar
aegir
Pridružen: 05 Sep 2018, 20:28

Re: Gumenjak vs plastičen čoln

Odgovor Napisal/-a aegir »

Da bi lahko objektivno ocenjeval bi rabil konkretne izkušnje z obema. Ta varovalka o kateri govoriš, a si že kdaj videl plastiko, ki se zapiči tako 2 metra globoko v val? Youtube gotovo vsebuje kaj takega?

Tudi nosilnosti ne moreš primerjat direktno ker imajo gumenjaki vedno večjo nosilnost.

Harry: pol je pa nekdo drug zbrisal popolnoma relevantno uprašanje brez kakršne koli razlage ali razloga. Očitno vsak lahko mal dela kar hoče kadar hoče prosto po prešernu.

Kaj se zgodi če se pelješ na gumenjaku z opravo iz žebljev?

Dilema je namreč povsem realna in življenska. Julija se bo odvil en festival imenovan Goat Hellfest ob bivšem vojaškem pristanišču. Zelo idealen čas, prostor in priložnost za čoln. Za gumenjaka pač ne.
Uporabniški avatar
kasaudio
Pridružen: 27 Sep 2018, 09:32

Re: Gumenjak vs plastičen čoln

Odgovor Napisal/-a kasaudio »

Da bi lahko objektivno ocenjeval bi rabil konkretne izkušnje z obema. Ta varovalka o kateri govoriš, a si že kdaj videl plastiko, ki se zapiči tako 2 metra globoko v val? Youtube gotovo vsebuje kaj takega?
Da bi dobil konkretne izkušnje, bi moral svojo familijo in prijatelje postavit v življenjsko nevarno situacijo. Nobena forumska debata ni vredna tega. Sicer pa, dobi 6 dedcev pa naj se ti vsi na eno stran (na rob) čebra usedejo, lahko v povsem mirnem morju pa ti bo vse jasno.

2 metra globoko v val - sem karikirano napisal... napisano je treba dojet s kančkom stvarnega občutka, saj gre za forumsko debato.
Tudi nosilnosti ne moreš primerjat direktno, ker imajo gumenjaki vedno večjo nosilnost.
Saj to je menda ena od prednosti a se ti ne zdi? Ko sem kupoval plovilo sem izbiral med do 5m gumenjakom in med do 5m plastičarjem (brez kabine, ker po višini ne gre v garažo). Velikokrat smo 2 kpl. familiji na čolnu in še kak frend zraven. Bi blo kar neugodno, če bi moral reči: ti in ti bosta ostala doma, ker čoln nima dovolj nosilnosti...
Kaj se zgodi če se pelješ na gumenjaku z opravo iz žebljev?

Julija se bo odvil en festival imenovan Goat Hellfest ob bivšem vojaškem pristanišču. Zelo idealen čas, prostor in priložnost za čoln. Za gumenjaka pač ne.
Kar se tega tiče, mi smo se z gumico peljali na Ist na koncert Grdovića, v tem primeru težav ni bilo. Tisti špičasti oklepi niso v naši domeni, tako da ta aspekt je zame nebistven.
Uporabniški avatar
Harry
Pridružen: 18 Okt 2018, 11:41

Re: Gumenjak vs plastičen čoln

Odgovor Napisal/-a Harry »

@Aegir

Tisto z žeblji je vredno primerjave z 6 merjasci v koritu, oziroma rezultat, kakršnega predvideva kasaudio.
Pa ni treba videa, to vidiš dostikrat v sezoni nalastne oči!

@Psycho

To je v bistvu katamaran z vertikalnimi trupi in zožanem sredinskim kanalom. Takih čolnov je največ na Novi Zelandiji , kjer jih ima celo coast guard.
Podobno je narejen tudi slovenski katamaran.
Plovne lastnosti so odlične, prekaša fishermane in gumice najboljša lastnost po je da v bistvu ne izglisira , tako da lahko hitrost vožnje vedno prilagojimo potrebam in varnosti!
Pri višjih hitrostih je omočen manjši del trupov s tem se zmnjsa upor in poveča hitrost in ni značilnega skoka iz vode, kot pri ostalih.

@Kasaudio

Izgleda, da nas ima več slabe spomine na Unije. Mene je enkrat ujela nenapovedana tramontana v kanalu drugič je zapihal močan zahodnik pokaterem sem prisurfal z Dumijem 4,1 in 30 konji nazaj v Osor iz Galijole v rekordnem času.
Kolega je potonil z Dalmatinko na S punti, čisto blizu kjes smo s kočo zapeli in se skoraj prevrnili.

Tisto sranje pri stenah nastane zaradi odboja valov od zidu, ki se potem vračajo in zadevajo v prihajajoče in ustvarijo kaos.
Tudi pri plivinah pred stenami pride do krajšanja dolžine valov in strmejših valov zaradi manjše globine in odboja valov od dna.

Nevihta iz zahoda, ki jo je doživel kolega, je bila tudi posebna izkušnja. Barke zasidrane ob pomolu je bočno razbilo, tiste zasidrane v sredini je vrglo ven na peščeno plažo, on paje preživel zasidran in privezan tik za otočkom.
Morski Vuk
Uporabniški avatar
kasaudio
Pridružen: 27 Sep 2018, 09:32

Re: Gumenjak vs plastičen čoln

Odgovor Napisal/-a kasaudio »

Harry napisal/-a:
05 Maj 2019, 11:10
Tole plovilo si oglejte, konstruktor je Aleš Vozelj iz NM:

Slika

Plovilo je v celoti plod slovenskega znanja!
Upam da bom kmalu lastnik nečesa podobnega, vendar s še boljšimi karakteristikami.... Da ne bo kdo rekel, da samo na gumenjake prisegam.
Uporabniški avatar
kojoti
Pridružen: 20 Jan 2019, 19:40

Re: Gumenjak vs plastičen čoln

Odgovor Napisal/-a kojoti »

Tudi v južni Afriki imajo v večini male plastične, hitre, nepotoplive čolne. So bolj praktični lažji za vzdrževanje, z njimi pristanejo na plaži in varni, ker imajo na to dolžino dva motorja (odprto morje).
Žal ne najdem odličnega članka, ko je bila HR reprezentanca podvodnjakov na prijateljskem obisku in so lovili na odprtem morju, izredno slaba vidljivost, težki pogoji in polno bull sharkov, beštija z največ testestorona... no samo to je za v drugo temo.
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Uporabniški avatar
Harry
Pridružen: 18 Okt 2018, 11:41

Re: Gumenjak vs plastičen čoln

Odgovor Napisal/-a Harry »

No vidiš kako glisira gumenjak, kljub temu da je ena tuba prazna!
Če bi se tako lotil kake banje z nizkimi boki, bi jo po vsej verjetnosti potopil.
Tisti " mali "katamarani na sliki so dolgi 6m, široki 2,6m, spredaj imajo malo suho kabino in zadaj 2taktne yamahe 2x 75km.
Legendarna kombinacija ki jo uporablja tudi Avstralska policija za obalni nadzor.
Največ proizvajalcev katamaranov je na južni polobli, največ v avstraliji, novizelandiji in nekaj v južni afriki.
Na lake Michigan je največji proizvajalec na s polobli.
Pred 10 leti sem zbiral ponudbe vseh za 7,5m dolgo plovilo in kljub pacifiški finančni krizi, ni bilo nič poceni.
Tako kot pri dobrem gumenjaku kupiš dva čolna v enem, je tukaj isto, en kalup je za eno korito.
Tista tvoja mala kombinacija pride v Avstraliji 15.000 $US in še 15 za dva motorja.
Morski Vuk
Uporabniški avatar
kojoti
Pridružen: 20 Jan 2019, 19:40

Re: Gumenjak vs plastičen čoln

Odgovor Napisal/-a kojoti »

V članku je bilo, da uporabljajo plovila do 5 m. Za primer lepim sliko Tomcat 440, ali pa Gamefish 430,...Motorja nista nad 40 ks. Prav tako, se mi ne zdijo plovila na zgornji sliki dolga 6m
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Uporabniški avatar
aegir
Pridružen: 05 Sep 2018, 20:28

Re: Gumenjak vs plastičen čoln

Odgovor Napisal/-a aegir »

Morski pes ne grize plastičnih čolnov, samo gumenkake. Kar na srečo v jadranu no problem. :D
Uporabniški avatar
Harry
Pridružen: 18 Okt 2018, 11:41

Re: Gumenjak vs plastičen čoln

Odgovor Napisal/-a Harry »

Enkrat za vselej bom odgovoril na vsa pretekla in bodoča pametovanja in provokacije s citatom, ki mi ga je kot "pametnemu mulcu" pred nekaj desetletji namenil upokojen kapetan dolge plovbe in strasten ribič iz Osorja:

SJETIT ČEŠ SE TI, SINE, SVIH MOJIH RIJEČI, KAD SE BUDEŠ TOPIO!
Morski Vuk
Uporabniški avatar
kojoti
Pridružen: 20 Jan 2019, 19:40

Re: Gumenjak vs plastičen čoln

Odgovor Napisal/-a kojoti »

Jaz kot mulc se spomnem samo fotra, ko je ujel na puško velikega morskega goloba, ki je z bodico na repu naredil luknjo v gumenjak. Da smo prišli domov, je fotr celo pot pumpal, mama pa tiščala prste u luknjo, s sestro pa sva scala od smeha.
Odgovori